Президентът Румен Радев, гръцкият премиер Кириакос Мицотакис и президентът на Азербайджан Илхам Алиев са постигнали съгласие страната ни активно да участва в преноса на зелен водород в бъдеще. България може да се превърне в център за съхранение на зелена енергия за целия регион, обяви държавният глава от Баку, където участва в срещата на ООН за климата - COP29.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Радев заяви, че срещите с Алиев и Мицотакис са били "ползотворни". Според него България не само е незаобиколим фактор по отношение на географията, но "затвърждава ролята си като инициатор на редица важни проекти, които разширяват обхвата на възможностите".
Още: Нови танкери ще доставят зелен водород
България гледа към бъдещето с пренос на зелена енергия
"Вертикалният газов коридор с Гърция допринася и за диверсификация, и за сигурност на доставките, за снижаване на цените. В бъдещето гледаме не само към пренос на газ, но и на зелен водород. България може да се включи активно в това", посочи президентът на база на разговорите.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
"Това всичко ще става през България. Ще се възползваме от тази възможност. Тепърва ще се уточняват възможностите на проекта", уточни Радев. "Но говорихме на високо политическо ниво".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Снимка: Getty Images
България още през юни заяви интерес да се включи като съакционер в инициативата за създаване на „зелен“ коридор за пренос на зелена енергия, произвеждана в Азербайджан, към Европа. Това заяви тогава служебният премиер Димитър Главчев на срещата си с азербайджанския министър на външните работи Джейхун Байрамов: Зелена енергия от Азербайджан за Европа: България иска да е съакционер.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Вчера Радев е провел разговор също така с турския президент Реджеп Ердоган и с министъра на енергетиката на югоизточната ни съседка Алпарслан Байрактар.
Декларация за енергийна свързаност
Относно подкрепената от България декларация за енергийна свързаност и използване на енергия от възобновяеми източници Радев каза, че подкрепата за нея се разширява непрекъснато. "Много държави от Източна и Централна Европа се включват в тази инициатива. Именно благодарение на инициативата, която България предлага, ще можем да преодолеем липсата на капацитет между държавите от Източно-Централна и Централно-Западна Европа, за да не се получава куриозната ситуация само ние в Източна Европа да имаме по-високи цени на електроенергията", обясни президентът.
Той определи две важни стъпки - разширяване на капацитета на нашата свързаност и пренос на зелена енергия. По тях вече се работи, подчерта Радев, добавяйки, че от Египет към Гърция ще идва подводен кабел.
Още: Радев с кратък коментар кога може да започне консултации с партиите
"Ние по-бързо и по най-добрия начин трябва да използваме нашите природни ресурси като високопланинските язовири, за да изградим помпено-акумулаторни хидроцентрали по подобие на ПАВЕЦ "Чаира", защото България може да стане център аз съхранение на зелена енергия в целия регион. Който държи ключа към съхранение на енергия от възобновяеми източници, той държи ключа към бъдещето", заяви Румен Радев.
Още: ЕК одобри държавна помощ от 6,9 млрд. евро за зелен водород