Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Официално офшорни фирми могат да държат до 10% от капитала на банки и медии

15 юни 2016, 16:00 часа • 2253 прочитания

Офшорни компании ще могат да притежават до 10% от капитала в банки, инвестиционни фондове, застрахователни дружества и медии, както и да участват в процедури за предоставяне на концесии и обществени поръчки. Това стана с промени, приети днес, 15 юни, на второ четене в Закона за икономическите и финансовите отношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим или т.нар. Закон за офшорките.

Промените бяха предложени от Министерството на финансите в края на миналата година заради критики от страна на Европейската комисия, че законът не е съгласуван с правото на Европейския съюз и се противопоставя на принципа на свободно движение на капитал.

Законът, който беше приет на първо четене през март, претърпя промени между двете гласувания в парламента. По предложение на депутатите от Реформаторския блок Димитър Делчев, Настимир Ананиев, Антони Тренчев и др. се реши 10-те процента да важат общо за дружествата-собствениците, регистрирани в юрисдикциите с преференциален режим. Предложението беше направено, за да не може, например, едно застрахователно дружество да бъде притежавано от 10 офшорни фирми, всяка от която държи по 10%. Така в закона се създаде "Правило за борба със злоупотреби" в нов чл. 3а, в който се казва, че в случаите на участие на две или повече дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, и/или на контролирани от тях лица в процедурите прагът от 10% не може да бъде превишаван и се определя и прилага общо.

Председателят на Бюджетната комисия Менда Стоянова обясни, че законопроектът е бил съгласуван с Европейската комисия и е плод на дълга комуникация с институцията, която приела някои от възраженията на България, но за други категорично била против с мотива, че противоречат на правото на ЕС. Ако тази официална процедура завърши с неприемане на текстовете от наша страна, ще последва иск до Съда на Европейския съюз, каза по време на дебатите в парламента Менда Стоянова. Тя добави, че това най-често завършва с голяма глоба към страната, а много компании също могат да заведат искове към държавата. Стоянова посочи още, че нашият закон е максимално рестриктивен към офшорни компании спрямо законодателството на ЕС. Според нея дебатът за по-рестриктивни мерки спрямо офшорни компании трябва да се прехвърли в Европейския парламент.

С редактирания Закон за офшорките се въвежда изискването за вписване в Търговския регистър на дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, които пряко или косвено осъществяват или ще осъществяват банкова, застрахователна, осигурителна и медийна дейност, както и данни за техните действителни собственици. Ако компанията не направи това в установения срок, то тя се наказва с глоба в размер от 10 000 лв. до 50 000 лв. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес