Опасен прецедент без гарантирани ползи за крайния потребител. Така Българската асоциация на софтуерните компании определя гласуваните на първо четене промени в Закона за ДДС, предвиждащи намаляване на ДДС от 20 на 9% за ресторанти и книги. В интервю за БНР Доброслав Димитров от Асоциацията поясни, че притеснителното е в прецедента – намаляването на ДДС за един бранш и как това ще рефлектира върху другите браншове.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
„Причината да реагираме така остро за ДДС е, за да покажем ясно, че това е погрешна политика. Ако е кризисна мярка, валидна за определен период, е по-безобидният вариант. По-страшното е временната мярка да не стане постоянна и това да повлече крак за много други промени“, заяви той в предаването „Преди всички“.
Димитров изказа опасения, че софтуерният бранш ще бъде ударен с данък "Успех".
„В софтуерната индустрия сме поддържали политика, че не желаем подкрепа от държавата, но искаме тя да не ни пречи. Това, което много ни касае и се бута много активно, е да се вдигне максималният осигурителен праг на доходите, което директно ще удари индустрия като нас, които работят с висока добавена стойност. Нашите служители са на високи заплати и заради своя успех ще бъдат наказани с данък. Затова го нарекохме данък „успех“, заяви той.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени