България не се намира в лоша позиция все още по отношение на присъединяването към Еврозоната. Голяма и важна част от пътя към Еврозоната вече е изминат. Това каза гуверньорът на БНБ Димитър Радев по време на конференция на тема "България в Еврозоната – какво следва за бизнеса", организирана от Американска търговска камара в България.
Още: Еврокомисар: ЕС трябва да замени руския газ с повече доставки от САЩ
Още: Нова изненада от Бюджет 2025: Повишава се и цената на винетките
Позицията на страната по пътя към Еврозоната
Според него позицията на страната ни е уникална. "България е единствената страна в ЕС, която е член на Европейския банков съюз, но не е член на самата Еврозона. Втората причина е, че България е една от страните в ЕС, наред с Дания, чиято валута е част от Европейския валутен механизъм", коментира Радев.
Той подчерта, че готовността на централната банка и банковия сектор за работа в Еврозоната, както и стабилността на валутния курс са две от най-важните условия за присъединяване към Еврозоната.
Още: Русия затвори десетки магазини на популярна сред по-бедните руснаци търговска верига
Още: Цената на петрола приключва седмицата с неочаквана промяна
Управителят на БНБ подчерта, че България не е в началото на този процес, а на финалната права. ОЩЕ: Заместник-министър: Въвеждането на еврото в България е безпрецедентна стъпка
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откъде и за чия сметка ще дойдат парите за пенсиите: Говори Борислав Гуцанов
Още: ГЕРБ-СДС предлага Васил Големански за председател на Комисията за финансов надзор
Какво предстои?
Димитър Радев очерта три групи от предизвикателства, които трябва да бъдат преминати. Сред тях са номиналните критерии за конвергенция. По думите му единственият критерий, който в момента не изпълняваме - е този за инфлацията.
Той уточни, че втората група от задачите включва мерки срещу изпирането на пари, рамковата несъстоятелност и управлението на държавните предприятия, а третата група от задачи е свързана със законодателната програма, която трябва да осигури законодателната рамка за институцията.
Още: Стотици милиони: АПИ обяви колко са приходите от винетки и такси през 2024 г.
"Това, което предстои, е много повече", каза Радев по отношение на законопроектите, които трябва да бъдат приети и отчете, че Законът за БНБ е финализиран и ще бъде приет от управителния съвет на банката на 13 април, а веднага след това ще го представят на Министерство на финансите.
Радев уточни, че трябва да има работещ парламент и политическа воля, тъй като тогава може да бъде изпълнена законодателната програма. ОЩЕ: Шефът на БНБ: Генезисът на забавянето на еврото е в политическата криза
"Четвъртата група от задачи е свързана с техническата подготовка и с цялата логистика, свързана с процеса на присъединяване към Еврозоната. Тук немалка част от тежестта пада върху БНБ и търговските банки", допълни той.
Последната група от задачи, която шефът на БНБ очерта, е свързана с комуникационната кампания.
Какви са условията процесът да завърши успешно?
"Краткият отговор за тези условия се съдържа в една дума - консолидация, но с три важни измерения - политическо, институционално и фискално. Политическото измерение означава работещ парламент и редовно правителство. Институционалната консолидация означава реформи, които да преодолеят все още сериозните институционални дефицити в страната и да постигна така необходимата институционална конвергенция", смята Радев. ОЩЕ: Лидерите на ЕС: Банковият сектор в еврозоната е стабилен
Шефът на БНБ обърна внимание, че третото изменение на консолидацията е фискалната такава. "Това означава възстановяване на практиката от повече от 20 години на съставянето и упражняването на дисциплиниран бюджет", смята още той. По думите му това е важно не само в дългосрочен, но и в средносрочен и краткосрочен план.