Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мораториумът върху цените на тока и водата е променен, пак ли е противоконституционен?

16 декември 2021, 11:59 часа • 5715 прочитания

Мораториум от 16.12.21 до 31.03.22 върху цените на тока, парното и водата прие със свое решение Народното събрание. Решението влиза в сила при обнародването му в Държавен вестник.

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Според обяснението на управляващата коалиция от „Продължаваме промяната” (ПП), БСП, ИТН и „Демократична България” (ДБ), така се фиксират цените към днешна дата. Освен това -  не се отменя действащото и законосъобразно решение на КЕВР от 1 юли, 2021 година за цената на тока за битовите потребители.

Не беше прието да няма изобщо мораториум, както предложиха от ДПС. Не беше прието и да е по-дълъг с един месец – както предложиха от „Възраждане”. А от ГЕРБ предложиха пак нещо, което може да се тълкува като нарушение на закона – да няма начална дата на мораториума, за да можело да се приеме „цената през 2021 година”, защото било различно колко стрували токът и водата в началото на тази година и в края. Това не беше прието. Не беше прието и в мораториума да не влизат преференциалните цени за ВЕИ, пак идея на ГЕРБ. Не беше приета и идея за компенсация за бизнеса - 75% от цената в сегмента „Ден напред” на българската енергийна борса.

В съответствие с конституцията или не?

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

И днес мораториумът беше наложен с решение на Народното събрание, както вчера (15 декември). При вчерашната ситуация проф. Пламен Киров, експерт по конституционно право, изрично каза пред Actualno.com, че не може с ненормативен акт (решение) да се изменя действие, породено от нормативен акт (решение на КЕВР, взето в рамките на определени със закон правомощия). Сега Народното събрание прие решение за изменение и допълнение на вчерашното си решение. Попитан отново от Actualno.com, проф. Киров пак потвърди вчерашната си позиция - противоконституционно е. Само със закон се изменя действие, породено от закон - т.е., ако ще има мораториум, следва това да мине през закон. Механизъм е текст през Преходни и заключителни разпоредби.

Дебатът

Мораториумът върху цените на тока, парното и водата да е до 30 април, 2022 година, а не до 31 март – това предложи депутатът Ангел Георгиев от „Възраждане”. Основанието – да станело по-топло навсякъде в България. Друга идея на „Възраждане” е да се спре евтиният износ на ток от АЕЦ, за да остане за българския бизнес. А лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов заговори как можело да се пренасочи повече ток от АЕЦ „Козлодуй” за вътрешния пазар, но видя това като правомощие на изпълнителната власт, а не на КЕВР. Но по закон това трябва да е решение на КЕВР. Той поиска и американските централи да продават само на свободен пазар, но не обясни с разчет и данни възможно ли е това и ще стигне ли например на битовите домакинства да продава само АЕЦ-ът?!

Според депутата от „Продължаваме промяната” (ПП) и председател на Временната енергийна комисия Радослав Рибарски, КЕВР трябва да защитава интересите на потребителите, но всъщност Комисията е създадена, за да намери баланс между интересите на потребители и доставчици на услуги като ток и вода. И той, а и негови колеги от мнозинството настояха, че мораториумът купува време да се измислят устойчиви решения срещу рязкото поскъпване на тока и водата.

Още: Германия отмени газова такса за съседните страни

Още: Енергийният министър: Нямаме официална информация за дерогация на санкциите върху "Газпромбанк" за Унгария

„Отбор „А” предлага план „Б”, язвително каза председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова. Тома Биков от ГЕРБ попита къде е премиерът Кирил Петков, къде е министърът на енергетика Александър Николов, защото правителството ще изготвя предложения за мерки в енергийната и ВиК системата. Кой ще носи отговорност – Временната комисия, която няма да я има. „БСП могат да ви докарат само до някакъв фалит. Слушахме г-н Гьоков, г-жа Нинова и предложихме това, което говореха”, заяви Биков. Той посочи, че ПП сега сигурно ги е страх от идеите на ГЕРБ и щяло до края на март само да се протака, а накрая нищо да не се случи. ГЕРБ имали идеи за мерки за ВЕИ-тата, защото и те трябвало да дадат своя дан за обществото. В отговор Георги Свиленски от БСП и Любомир Каримански от ИТН обвиниха Биков в лицемерие. Емил Георгиев от „Екогласност”, който е депутат от БСП, откри топлата вода – трябва да сме много внимателни, когато получаваме подаръци от данайците.

Каква е идеята на ГЕРБ – да няма мораториум за преференциалните цени на ВЕИ-мощностите от 500 и повече киловата. Друга идея, на зам.-министъра на енергетиката от времето на Борисов Жечо Станков – компенсация от 75% от разликата между прогнозираната от КЕВР пазарна цена на тока и реално получилата се на пазара цена, която беше бързо отхвърлена. „От два дни социалистите са на власт и вече имаме съветска електрификация”, иронизира и колегата на Биков Любен Дилов-син и предложи коледна ваканция, та новата власт да си изясни как се управлява.

Енергийният експерт на ДПС Рамадан Аталай също беше язвителен – убеден съм, че председателят на парламента (Никола Минчев) дори не беше прочел решението за мораториума, което подложи на гласуване. Вече сме в енергийна криза, не в ценова – вижте колко търговци се отказаха да търгуват ток в България. „Мораториумът значи, че си се предал – че няма изход. От тази ситуация има поне 17 изхода”, настоя Аталай за високите цени на тока. По думите му, с продължаването на подхода се източва фондът за енергийна сигурност с 200 млн. лева. На кого са ВЕИ централите – няма да му казвам името. Ще сте се включили в процедурата по даване на пари на американските централи и на (Иво) Прокопиев, каза Аталай.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес