Пазарът на недвижими имоти у нас отчете две поредни тримесечие на спад в годишния темп на растеж, което издава сигнали за охлаждане. Според данните на Агенцията по вписванията, реализираните имотни сделки през второто тримесечие нарастват с 4.3% на годишна база, докато нарастването в София е едва 0.26% спрямо същия период на миналата година.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Въпреки свиването на растежа обаче, броят на сделките с имоти се намира на пиково равнище, което означава, че търсенето на жилища продължава да бъде на рекордно високо ниво.
Не всички имоти обаче предизвикват еднакъв интерес към купувачите, като цената на дадено жилище може да варира в зависимост от местоположението, степента на завършеност и състоянието на имота.
Пазарът на недвижими имоти в София
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Най-търсените жилища в София през второто тримесечие на тази годината са тристайните апартаменти, следвани с много малка разлика от двустайните жилища, става ясно от анализ на агенцията за недвижими имоти Arco Real Estate.
Според данните на агенцията, сделките за двустайни апартаменти са в широк диапазон и се случват на нива от 87 000 до 165 000 евро, като цената може да варира в зависимост от местоположението, степента на завършеност и състоянието на имота.
Сделките с тристайни апартаменти също са в много широк диапазон и могат да се случат на нива от 120 000 до 300 000 като отново факторите, които влияят, са състоянието на имота, районът в който се намира той, етап на строителсто, включено паркомясто и други.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Най-силно търсене се наблюдава в районите Малинова долина, Манастирски ливади, Бояна, Лозенец, Център, Овча купел. Традиционно се проявява интерес и към не чак толкова атрактивните, но една идея по-достъпни квартали като Левски, Сухата река, Надежда 1 и Надежда 2, Люлин 5, 6, 8 и 9.
Запазва се интересът към търсенето на къщи и парцели за строителство на къщи в покрайнините на София. Цените на къщите стартират от 200 000 и надхвърлят 1 000 000 евро в зависимост от района, в който се намира имотът, състоянието му и кварталите Драгалевци, Симеоново, Бояна, гр. Банкя, а също така и селата Лозен, Панчарево, Бистрица и др.
В някои малко по-отдалечени от Столицата райони, могат да се намерят и по-евтини къщи, но те съответно са по-стари, неподдържани и нуждаещи се от основен ремонт, а районите, в които се намират не винаги са облагородени с всички удобства, от които клиентите се нуждаят и търсят, пише в анализа.
Цените на парцелите също варират в много широки граници от 30 000 до 200 000 евро в районите около София, а в самия град са и значително по-високи като могат да достигнат цени до 800 000 – 1 000 000 евро.
Какво се предлага в София?
Апартаментите продължават да заемат водещо място при предлагането, като основен дял вземат монолитните жилища в етап на строеж. В много райони на Столицата тече строителство на нови сгради, като част от тях са цели комплекси, които освен модерно и функционално жилище, предлагат на купувачите и голям набор от услуги и облагородени зелени пространства около самите сгради. Според данни на имотната агенция най-активно е предлагането в Малинова долина (1300 – 1800 евро/кв.м), Манастирски ливади-изток (1200 – 1800 евро/кв.м), Кръстова вада (1600 – 2200 евро/кв.м).
Все по-популярни стават проектите на луксозни апартаменти и модерни редови къщи в покрайнините на Столицата или извън нея.
Пазарът на недвижими имоти в Пловдив
През второто тримесечие на 2022г. пазарът на имоти в Пловдив е доста динамичен и цените на жилищата там продължават да се покачват. Търсенето надвишава предлагането на имоти. Голям е броят на издадените разрешителни за строеж през изминалата година, но едва при 60% от тях започва строителство, тъй като според някои източници има проблем с финансирането.
Най-търсени в Пловдив са двустайните апартаменти. Средните цени на жилищата са около 1000 евро на кв.м, а в центъра достигат и над 1300 евро на кв.м При новото строителство и сделките „на зелено“ цените на имотите са в много широк диапазон – от 650 до 1500 евро на кв.м Предпочитаните райони в града са кварталите Каменица, Кършияка, Смирненски и Западен.
Най-активно остава предлагането в районите Христо Смирненски (900 – 1400 евро/кв.м), Кършияка (950 – 1500 евро/кв.м), Кючук Париж, където имотите на шпакловка и замазка се предлагат на цени от 800 – 1000 евро кв.м и от 1100 до 1200 евро/кв.м., като завършени, Западен (850 – 1200 евро/кв.м). Все по-засилено е търсенето на къщи в близост до околностите на Пловдив. Предимно се търсят имоти на 10 км от града на цена около 80 000 евро.
Купувачите са предимно млади хора от IT сектора, които могат да работят дистанционно. Предпочитани са селата Труд, Белащица и др. Усвоените жилищни кредити през първото тримесечие на тази година в Пловдив са с 36% повече спрямо същия период на изминалата година, а средният размер на кредита се е повишил с 8%. Купувачите в Града под тепетата предпочитат по-големи жилища – с три и повече спални, както и завършени имоти.
Българите спасят парите си от обезценяване чрез инвестиция във ваканционен имот
И през второто тримесечие от годината при пазара на ваканционни имоти продължава положителната тенденция все повече българи да инвестират парите си в имоти, намиращи се на морските ни курорти, пише в анализа.
Сделките с ваканционни имоти са много активни, като купувачите са предимно с лични средства или използват частично банково кредитиране. Основната цел вече е имотът да се ползва като второ жилище, което да служи за почивка, а не толкова да бъде отдавано под наем. Купувачите искат да спасят спестяванията си от инфлацията, купувайки ваканционни имоти, посочват от агенцията.
Едно от основните изисквания на клиентите е да няма такса обслужване, а районите, които са предпочитани от българските граждани, са предимно по Южното Черноморие.
Търсят се предимно студиа и двустайни апартаменти, за предпочитане напълно обзаведени и готови за живеене, като на повечето места вече минават психологическата граница от 1000 евро/кв.м. Крайните цени на двустайните апартаменти варират между 35 000 и 65 000 евро, като тези цифри могат да са и по-високи в зависимост от големината, местоположението и вида на имота.
Според експертни данни поскъпването при ваканционните имоти за последната година е между 15 и 30%, а основания за това са поскъпналите строителни материали, активното търсене на този вид имоти и други. Цената на самото жилище се определя и от района, в който се намира то, както и от местоположението му – по традиция имоти с гледка към морето или на първа линия са по-скъпи, добавят от агенцията за недвижими имоти.
Още: Броят на жилищата в София нарасна с 15% за десетилетие