"Днес цената на въглеродните емисии за пръв път мина 50 евро на тон. Това означава, че при 20 милиона тона въглероден двуокис, емитиран от 4-те централи в Маришкия басейн за производство на около 1/3 от българската електроенергия, България ще плати над 1 милиард евро за емисии. И тенденцията е за покачване". Това написа във Фейсбук икономистът Владимир Каролев.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
И допълни: "Не допускайте нито един политик да ви говори за решения за енергетиката и Зелената сделка без да обясни:
1. Ако затворим централите в басейна, откъде ще вземем 1/3 от тока за страната - внос, други централи (какви) или режим на тока?
2. Ако тези централи ще работят до 2030, 2040 или 2050, откъде ще дойдат милиардите евро за въглеродни емисии?
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
3. Зелената стратегия на ЕС за ток е основно вятърни централи, от чиито излишък ще се прави водород. У нас заради НАТУРА2000 не само няма къде да слагаме нови перки, но вероятно и ще бутнем стари. Ако ще се харчат пари за водород, откъде ще дойде токът за електролиза?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
4. С какво ще ви помогнат "интелигентните системи" за разпределение на ток, като така или иначе нямате ток?
Според мен е абсолютно безотговорно поведението на правителство и парламент, които с всеки изминал ден не са проучили възможностите за улавяне и складиране на въглеродни емисии на българска територия; не са проучили възможностите за производство на енергия от газ-хидрати в Черно море; не са вдигнали мораториума за проучване на залежите от природен газ с добив чрез хидравлично разчупване; не са започнали преговори с водещите международни инвеститори в българската енергетика за въвеждане на новите технологии, които вече се прилагат от тях в други страни (батерии за съхранение на AES и CG, улавяне и съхраняване на CO2 от Веолиа, и други). И да добавя, че нищо, че са на газ и топлофикациите ни “ядат дърво” от цените на въглеродните емисии. Специално софийската не фалира само защото БЕХ не си иска обратно заемите, които е отпуснала на Топлофикация София, за да си плати сметки за природен газ."
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.