Българският износ нараства значително през тази година, но страната ни остава с отрицателно външнотърговско салдо. Основна причина за отрицателния резултат е сериозният търговски дефицит, който страната ни отчита в търговията със страните извън Европейския съюз и по-конкретно с Русия.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Общият износ на стоки от България през първите седем месеца на тази година нараства с 41.7% на годишна база до общо 54.28 млрд. лева, сочат данните данни на Националния статистически институт. В същото време вносът на стоки растеж с 46.5% за същия период до общо 61.64 млрд. лева.
Така към края на месец юли тази година, България отчита отрицателно салдо във външната си търговия в размер на 7.36 млрд. лева.
Конкретно за месец юли общият износ расте с 37.6% на годишна база до 8.06 млрд. лева, докато вносът скача с 53.5% спрямо същия месец на предходната година и възлиза на 9. 7 млрд. лева. Салдото за юли също е отрицателно, като достига 1.684 млрд. лева.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
В периода януари-юли търговията с трети страни (тези извън ЕС) остава България с отрицателно салдо в размер на 9.92 млрд. лева. Изнесените стоки през този период възлизат на 17.7 млрд. лева, което представлява ръст от 36.6% на годишна база. Вносът от трети страни през първите седем месеца на тази година нараства с 67.5% спрямо същия период на миналата 2021 година до общо 27.69 млрд. лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Търговският дефицит конкретно в търговията с Русия е отрицателен и възлиза на цели 6.59 млрд. лева към края на месец юли. Той се формира от български износ на стоки за руския пазар за 485 млн. лева (+3% на годишна база) и внос от Русия в размер на 7.08 млрд. лева (+138% на годишна база). Високият ръст на вноса от Русия отразява поскъпването на енергоносителите през последната година. Търговският дефицит на България с Русия нараства над два пъти. За сравнение, през същия период на миналата 2021 година, салдото по търговията с Русия е било отрицателно в размер на 2.5 млрд. лева.
Висок търговски дефицит със страните извън ЕС в периода януари-юли отчитаме още с Китай (-2.7 млрд. лева), Турция (-2.09 млрд. лева) и Украйна (-962 млн. лева).
Търговия със страните от ЕС
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Детайлните данните за търговията със страните от ЕС традиционно биват публикувани с месец закъснение. За периода януари-юни 2022 година от България са били изнесени стоки за ЕС на обща стойност 31.03 млрд. лева, което представлява ръст от 44.6% на годишна база.
Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция, Франция и Испания, които формират 68.3% от износа за държавите - членки на ЕС.
Вносът на стоки в България от ЕС през периода януари - юни 2022 г. се увеличава с 33.1% спрямо същия период на 2021 г. и е на стойност 28.758 млрд. лева. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Румъния, Италия, Гърция и Нидерландия.
Външнотърговското салдо на България с ЕС през периода януари - юни 2022 г. е положително и е на стойност 2.276 млрд. лева.
Най-високо положително търговско салдо отчитаме с Германия (+1.42 млрд. лева) и Италия +632 млн. лева), докато най-сериозен отрицателен резултат е регистриран в търговията с Нидерландия (-915 млн. лева), Унгария (-824 млн. лева) и Полша (-624 млн. лева).
Още: Едва 4% от европейския износ е насочен към руския пазар