Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

И в следващите 50 години японците ще произвеждат българско кисело мляко

04 декември 2023, 14:14 часа • 1569 прочитания

Поставяме основите за сътрудничество и за следващите 50 години. Това обяви министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов в Токио, където в централата на японската корпорация "Мейджи“ беше официално отбелязана 50-годишнината от пускането на българското кисело мляко на японския пазар.

Още: Инфлацията в България отново се ускори в края на 2024 г.

Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий

"За нас е важно партньорството ни не само да продължи да популяризира българското кисело мляко на пазарите в Япония и азиатския регион, но и да успеем да доразвием съвместните изследвания между „Ел Би Булгарикум“ и „Мейджи“. Партньорството между двете компании е знаково за развитието на българо-японското сътрудничество", посочи той. 

Още: Японци ще ни помагат за по-хубаво кисело мляко

Стартът е през 1973 г.

Сътрудничеството между българската държава и „Мейджи“ стартира през 1973 г., когато в Япония започват първите продажби на българско кисело мляко, произведено по българска технология и с българско ноу-хау. Благодарение на сътрудничеството българското кисело мляко се разпознава вече от близо 95% от японците.

Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.

Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери

В Токио икономическият министър се срещна с президента на „Мейджи Холдингс“ г-н Кадзуо Кавамура и с президента на компания „Мейджи“ г-н Кацунари Мацуда. На срещата с ръководството на японската корпорация стана ясно, че предстои създаването на съвместен изследователски център между българското държавно дружество „Ел Би Булгарикум“ и японската компания. Той ще бъде насочен към развитието на нови проекти и проучването на нови общи пазари, както и към навлизането в други сектори. През следващата седмица се очаква представители на „Мейджи“ да пристигнат в София за финализиране на проекта.

Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?

Още: Проучване: Глобалните въглеродни емисии от автомобилния транспорт могат да достигнат пика си още тази година

Нов изследователски център

Развойният център ще се фокусира върху изследователската дейност и иновациите в сферата на млекопроизводството и има за цел да повиши научно-изследователския потенциал и експертизата в областта на закваските, пробиотиците, здравословното хранене. Очаква се съвместният институт да стартира още през 2024 г.

Още: Българско кисело мляко ще се прави в Монголия

Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор

Още: Асен Василев все още вижда шанс за транзитните такси за газа: Липсата им струва 10 млн. лв. на ден (ВИДЕО)

"Съвместната инвестиция в изследователска лаборатория в България е един от основните ни приоритети. Очакваме новият проект да стартира в България през следващата година. “, каза Богданов.

"България винаги ще бъде надежден икономически партньор, на който Япония може да разчита“, каза още министър Богданов. Той акцентира на факта, че въпреки наблюдаваната рецесия в Западна Европа, българската икономика продължава да расте с близо 2%. За третото тримесечие на годината страната ни се нарежда в топ 5 по икономически растеж в рамките на ЕС.

Министър Богданов е на официална визита в Япония, където ще се срещне и с г-н Нишимура Ясутоши, министър на икономиката, търговията и индустрията, както и с гуверньора на Японската банка за международно сътрудничество (JBIC), г-н Нобумицу Хаяши.

В българската делегация участват още зам.-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов, изпълнителният директор на „Ел Би Булгарикум“ Ивайло Лилов, посланикът на България в Япония Мариета Арабаджиева и други.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес