Руският енергиен гигант "Газпром" внесе 100 млн. евро в капитала на компанията South Stream Transport ("Южен поток Транспорт"). Това се казва в съобщение на холдингът, цитирано от ИТАР-ТАСС.
Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации
Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“
Бордът на директорите на руския гигант одобри на 10 септември внасянето на сумата от 100 млн. евро.
Компанията South Stream Transport B.V. е съвместна международна фирма, създадена за проектирането, строителството и експлоатацията на морския газопровод, който ще мине по дъното на Черно море и ще свърже руския и българския бряг. 50% в нея се държат от "Газпром", а останалата част е разделена между италианската Eni S.p.A. (20%), германската Wintershall Holding GmbH и френската Électricité de France (EDF) (по 15%).
"Южен поток" е глобален инфраструктурен проект на "Газпром" за изграждането на газопровод с капацитет 63 млрд куб. м. Неговата цел е да диверсифицира маршрутите за доставка на руски природен газ за страните от Южна и Централна Европа, като се заобиколят транзитните държави.
Още: Подгответе се за по-дълги опашки на летищата: Предупреждение от Европейския потребителски център
Още: Инфлацията на празничната трапеза: Колко по-скъпа ще е тази година?
Предвижда се в края на 2015 г. първите количества газ да потекат по тръбата. Очаква се газопроводът да започне да работи с пълен капацитет през 2018 г. Морският участък от газопровода се състои от четири тръби, дължината на всяка една от тях е над 930 км.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обрат с цената на петрола заради данни от САЩ
Още: Може ли да бъде избегнато увеличениeтo в цената на тока за бита от 9%? Мнението на експерти
В България споровете около проекта са заради поправките в Закона за енергетиката, с които се иска да се въведе термина "морски газопровод"
След като стана ясно, че държава е продала 358 декара при Паша дере и "Южен поток България" има разрешително за строеж се появиха предположения и твърдения, че "морски газопровод" може да се превърне и отсечка на българска територия до първата разпределителна станция.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите