Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Евродепутати: ЕК да вземе отношение за такса "зелена енергия" в България

26 март 2013, 14:25 часа • 7139 прочитания

Евродепутати изпратиха писмо, в което се изразява загриженост от разпространяването на практиката за създаването на пречки пред развитието на зелената енергия в ЕС, до комисаря за енергетиката на ЕС Гюнтер Йотингер, предаде БГНЕС.

Ивайло Калфин, както и колегите му Фиона Хол (Великобритания, АЛДЕ), Джудит Меркис (Холандия, група на социалистите и демократите), Катлийн ван Бремпт (Белгия, социалисти и демократи), Франсиско Соса Вагнер (Испания, независим) и Клод Турмес (Люксембург, група на Зелените), настояват Европейската комисия да вземе отношение към въвеждането на такси върху зелената енергия в България, Чехия и Испания, съобщиха от офиса на Калфин.

В писмото се отделя място на решението на ДКЕВР в края на миналата година изненадващо да въведе такса за достъп до мрежата на производителите на енергия от възобновяеми източници. Тази такса променя дадените предварително със закон условия на инвеститорите, като практически действа със задна дата и налага различни ставки в противоречие на правилата на конкуренцията, пишат евродепутатите. Те напомнят, че производителите на зелена енергия в България внесоха оплаквания до Европейската комисия по повод действията на българския енергиен регулатор и изразяват опасение, че ако не срещне решителен отпор от Европейската комисия "българският пример" може да се разпространи в други европейски членки.

Шестимата евродепутати добавят, че решението в България, както и по-ранните случаи в Чехия и в Испания, създават вреден прецедент, който поставя под заплаха регулаторната рамка на възобновяемата енергетика в Европа, тъй като дава лош знак на инвеститорите в сектора. Те призовават комисар Гюнтер Йотингер да провери внимателно дали не става дума за нарушение на европейското законодателство и ако това е така, да вземе мерки. Първоинстанционният съд в България вече отмени решението на правителството.

"Неспособността на правителството на Борисов да се справи с контрола върху формирането на цените на електроенергията и стремежът да се облагодетелстват приближени фирми, на които да се създадат преференциални условия, доведоха до ненужно завишаване на цените за крайните потребители и до законодателни абсурди", коментира Ивайло Калфин.

Писмото не е първа стъпка за Ивайло Калфин в защита на възобновяемата енергия. През октомври 2012 г. той отправи питане към Европейската комисия. В отговора си комисар Йотингер увери, че разследва по ускорена процедура сигналите за въвеждането на новата такса върху зелената енергия. Резултатите от разследването все още не са огласени.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес