Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК измисли как да тушира газовата криза и без таван на цената на газа

18 октомври 2022, 18:17 часа • 3710 прочитания

Как Европа да се справи с газовата криза? Европейската комисия официално даде своите предложения какво да се прави, а в края на тази седмица (20 и 21 октомври) Европейският съвет ще ги разгледа. В предложенията липсва таван на цената на газа.

Какво предлага Брюксел? Съвместно закупуване на газ, механизми за ограничаване на цената на синьото гориво през най-известната и основна западноевропейска борса TTF (намира се в Нидерландия), както и нови мерки за прозрачно ползване на газова инфраструктура и солидарност между страните-членки.

За съвместното закупуване на газ, ЕК предлага да сключи договор с доставчик на услуги, който да организира агрегиране на търсенето на ниво ЕС, като групира нуждите от внос на газ и търси оферти на пазара, които да отговарят на търсенето. Брюксел предлага задължително участие на предприятията на държавите-членки в агрегирането на търсенето в ЕС, за да постигнат поне 15% от съответните им цели за запълване на хранилищата. На компаниите ще бъде разрешено да сформират европейски консорциум за закупуване на газ в съответствие с правилата на ЕС за конкуренцията.

Съгласно предложението, Комисията следва да бъде информирана преди сключването на всяка покупка на газ или меморандум за разбирателство над обем от 5 TWh (малко над 500 милиона кубични метра) и може да издаде препоръка в случай на потенциално отрицателно въздействие върху механизма за съвместното закупуване, вътрешния пазар, сигурността на доставките или енергийната солидарност.

Относно солидарността, ЕК има предвид държавите-членки да си осигуряват задължително подкрепа при недостиг на газ за една или повече страни. Специално, това значи разширение на съществуващия механизъм за солидарност – тези, които имат терминали за втечнен газ, да помагат в случай на нужда на тези, които нямат директна свързаност през тръбопроводи с терминали с втечнен газ. ЕК иска солидарността да е паневропейска, защото досега се базираше на двустранни споразумения.

Специално за TTF идеята е да има динамична ценова граница, която да не позволява спекулативни скокове на цените. През днешния ден, цената на газовите доставки на TTF за ноември падна до под 117 евро за мегаватчас, което е рекодно ниско ниво от началото на войната в Украйна.

Брюксел поставя за цел създаването на нов индекс (бенчмарк) за ценообразуване по отношение на втечнения газ, като работата по бенчмарка трябва да бъде завършена до март, 2023 година.

Освен това Комисията ще извърши оценка на нуждите на REPowerEU (за намаляване на енергийната зависимост на Европа от Русия), за да ускори прехода към чиста енергия и да избегне разпокъсаността на единния пазар. ЕК също така предлага целенасочено гъвкаво използване на финансирането на политиката на сближаване за справяне с въздействието на настоящата енергийна криза върху гражданите и предприятията, като се използват до 10% от общото национално разпределение за 2014-2020 г. на стойност близо 40 милиарда евро.

Как върви газовото потребление в ЕС?

Според предварителните данни на Брюксел, през август и септември потреблението на газ в ЕС е с 15% по-ниско спрямо същия период за последните 5 години. ЕК счита, че това трябва да остане минимум така и през месеците от октомври до март, за да се изпълни планът ѝ.

ОЩЕ: Ще каже ли Радев "не" на предложенията на ЕС как да се преборим с енергийната криза, предизвикана от Путин?

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес