От 21 години правим алтернативен на държавния бюджет. Тази година не е по-различна. В него сме заложили по-малка данъчна и осигурителна тежест и по-малък дефицит. Това каза икономистът Лъчезар Богданов в ефира на Нова телевизия.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
ОЩЕ: Бивш икономически министър на Радев сравни Бюджет 2024 с клането на кокошка
По думите му идеята не е да покажат, че могат да смятат по-добре от екипа на финансовото министерство, а да покажат, че ако се променят някои политики, ако се погледне в друга посока, може да се стигне до друг бюджет.
Какво се предлага?
„Ние предлагаме по-малка данъчна тежест за хората, които инвестират, за тези, които вкарват иновации и работят на светло. Така се събират повече пари в хазната. С нашия бюджет ние насърчаваме инвестициите и изсветляването. Нали разбирате, че масово заплатата не е близка до минималната, но така се осигуряват хората“, коментира той.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Едната мярка, която предлагат, е общо намаляване на осигурителната тежест. „Причината е, че тя е една от най-високите в България. Всички казват, че ние тук имаме най-ниските данъци, но осигурителното бреме е голямо. Затова хората укриват доход“, посочи Богданов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
„За да се постигне това обаче, трябва да се отрежат разходите отнякъде. Има откъде да се направи това. Например парите за издръжка на институциите са скочили двойно през годините в сравнение с инфлацията. Населението намалява, а чиновниците се увеличават. Представете си, че имате магазин, в който клиентите са намалели с 20 на сто, имате в тази връзка по-малко стока, междувременно сте купили няколко каси за самообслужване, а назначавате повече касиерки. Няма логика в това, но точно това прави държавата от години“, обясни той.
„При нашите сметки дефицита за догодина го докарваме наполовина на това, което финансовия министър залага, но това е при условие, че ние предпазливо не пипаме парите от „Лукойл“ и „Газпром“. Ако обаче се съберат тези средства, още догодина балансираме бюджета, но за това е нужна политическа смелост“, коментира още икономистът.