11-и пакет: ЕС ще спира кораби, заобикалящи санкциите срещу руския петрол

09 май 2023, 09:24 часа • 2593 | прочитания

Европейският съюз предложи забрана на достъпа до пристанищата на блока за плавателни съдове, които се опитват да заобиколят санкциите срещу руския петрол. Причината е стремежът на ЕС да възпрепятства транспортирането на руски суров петрол и други продукти под ценовите ограничения, определени от Г-7, съобщава Bloomberg, цитирайки официални документи.

Още: Продажбите на Tesla във Франция се сринаха с огромен процент

Още: Фон дер Лайен разкри отговора на ЕС към митата на САЩ

Мярката е част от по-широк пакет от санкции срещу Русия след нахлуването на страната в Украйна. Европейската комисия вече е подготвила чернова на 11-ия пакет наказателни мерки срещу Москва и той вече се обсъжда от всички страни членки на ЕС, заяви говорителят на ЕК Ерик Мамер.

Още: Обрат с цената на петрола заради Тръмп

Още: Хванаха се за гушите: Производители и преработватели в спор за надценките

След като ценовите ограничения за руския суров петрол и петролни продукти вече са въведени, сега вниманието е насочено към затваряне на пропуските и по-ефективно прилагане на ограниченията.

Европейската комисия цитира "рязко увеличаване на измамните практики и свързаните с тях екологични рискове" от страна на плавателни съдове, които се опитват да заобиколят ценовите ограничения на Г-7 (60 долара на барел) и забраната за внос на руски петрол в блока. На корабите, за които се подозира или за които се установи, че нарушават санкциите - като участват в прехвърляне на товари от кораб на кораб - следва да се забрани да влизат в европейските пристанища, предлага ЕК.

Още: Бивш министър: 600 000 души взимат по-високи от заслужените пенсии, работещите да се готвят за по-високи удръжки

Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа

Прехвърлянето от кораб на кораб се превърна в ключов фактор за пренасянето на московския петрол на пазара след забраната на ЕС за внос по море в началото на декември. Оттогава насам основните точки за прехвърляне на руски петрол са Сеута - испански анклав в Северна Африка, и край гръцкия бряг, близо до Каламата.

В началото на февруари испанските власти изпратиха писмо до местните фирми за корабни услуги, в което им напомниха, че улесняването на тази дейност крие риск от нарушаване на санкциите. На дружествата от ЕС е забранено да предоставят редица услуги за транспортиране на суров петрол, освен ако товарът на борда не е закупен на цена, по-ниска от 60 долара за барел, която е определена от Г-7.

Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата

Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)

Русия използва огромен флот от по-стари кораби, за да заобиколи ограниченията на ЕС и Г-7, пише Bloomberg в материала си. Тъй като много от тези плавателни съдове навършват 20 години, предишните собственици са очаквали да ги продадат за скрап. Вместо това те ги прехвърлят на новосъздадени компании, които продължават да ги използват.

Като част от планирания пакет от санкции, 11-ият в ЕС от февруари 2022 г. насам, блокът предложи да накаже кораби, които изключват навигационните си системи. За да бъдат приети, мерките ще трябва да бъдат подкрепени от всички държави членки на ЕС.

ОЩЕ: Русия продава големи количества петрол през тези държави - перачници

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес