Розата е маслодайно растение от род шипкови, отглеждано за първи път в Древен Рим. Розата е ценна с маслата си, добивът на българско розово масло е ценен за икономиката на страната, както и за популярността ѝ, тъй като то намира приложение далеч извън границите ни за в производството на козметика и парфюми. На розата се предава и романтично значение – това е цветето, символ на любовта.
Как да си отгледаме роза в саксия през зимата
Защо розите имат бодли?
Извън сортовете, които са специално селектирани така, че да нямат бодли, романтичните цветя са колкото красиви и ароматни, толкова и опасни – бодлите им причиняват болка, ако случайно се докоснете до тях. Защо розите имат бодли със сигурност е въпрос, изниквал в съзнанието ви след срещата с тях. Как е възможно толкова красиво и изящно цвете, което символизира любовта, да е опасно?
Бодлите на розата са своеобразен символ на това, че любовта също „има бодли“ – тя може да е красива, но и от нея да боли. Естествено обаче това не е отговор на въпроса защо розите имат бодли. Причината се крие именно в крехкостта на цветето и необходимостта му да се защити. Бодлите на царицата на цветята служат за възпрепятстване на тревопасните животни да ядат листата, за чието създаване растението е вложило толкова много енергия. Този тип защита е известна като физическа защита, тъй като растението физически се защитава срещу съществуващите опасности. Основната функция на тръните е именно защитна и гарантиране на оцеляването на розовия храст. Тази самозащита не е характерна само за розите. Редица храсти имат тръни именно с тази цел.
Ако розата съхне пред очите ви, определете от какво страда
Какво не знаем за бодлите на розата?
Любопитен и малко популярен в обществото факт, свързан с бодлите на розата е, че това не са типичните бодли и трънчета, макар да ги наричаме така. „Трън“ се използва за описание на растение с клони, модифицирани за физическа защита, докато бодящите шипове на розата са модифицирани епидермални клетки (подобни на кожните клетки при хората), поради което би било погрешно да кажем, че розите имат тръни, те по-скоро имат бодливи шипове. Както и да ги наричаме обаче, безспорен факт е, че съприкосновението с тях боли, което прави поднасянето на роза, без да сме отстранили шиповете поне в долната част на дръжката, риск да нараним получателя на розата.
Отстраняването на всички бодли обаче е груба грешка. Ако не вярвате, направете сравнение между продължителността на живота на роза след откъсването ѝ и поставянето ѝ във ваза, ако тя има бодли и ако сме премахнали всички такива. Ще се уверите и сами, че розите, чиито бодли са премахнати, увяхват много по-бързо, губят свежестта си за дни, като това се дължи на нараняването на стъблото, което розата е получила, по време на отстраняване на бодлите. Възможно е и разрезите при премахване на бодлите да доведат до замърсяване на водата във вазата и влошаване на самото стъбло. Ето защо изящните и ароматни царици сред цветята оцеляват във ваза с вода много по-дълго, ако ги поднасяте и потопявате така, както са – с бодлите им.
Подрязване на увивна роза - ето какво трябва да знаете за него
Друг любопитен факт, свързан с бодлите на розата, е, че не всички красавици имат бодли. Повечето рози наистина имат, което налага да се внимава къде се засаждат – да не е на ниско и близо до пътеки, тъй като пораждат риск за преминаващите през пътеката и особено за малките деца и домашните любимци. На местата с голям човекопоток е важно да се засаждат рози без бодли – има много такива и често се предпочитат от градинарите, макар някои да считат, че така се губи и част от чара на царицата на цветята – розата с бодли – нейните перли в короната ѝ.
Най-лесният начин да подмладите розата? Използвайте сода!