Нидерландия е езиково доста хомогенна (вътрешна цялостна еднаквост и еднородност) страна: по-голямата част от нейното население говори нидерландски език, който, подобно на други местни езици, принадлежи към германските езици.
Въпреки това, както в рамките на нидерландския, така и в рамките на другите германски езици в тази страна има значителна диалектна фрагментация, така че хората, които идват от селата в града, може да изпитват затруднения с разбирането на местния диалект за дълго време.
Въпреки че нидерландския е единственият официален език на Нидерландия, други местни езици наскоро получиха статут за регионални езици.
Айндховен - непознатото съкровище на Холандия
- Нидерландският е официалният език на Нидерландия, родният език на 96% от населението; също често срещан в Белгия (един от двата основни езика), Суринам и някои други страни. Принадлежи към долнофранкския клъстер от западногермански езици.
- Западнофризийският е един от трите фризийски езика и е съофициален език на провинция Фризия. Говори се от около 453 хиляди души.
Знаете ли защо лалетата са символ на Нидерландия?
- Няколко долносаксонски диалекта на долносаксонски език, говорени в североизточните провинции на страната и признати от Нидерландия като регионални езици съгласно Европейската харта за регионалните или малцинствените езици. Те принадлежат към няколко диалектни групи (диалекти) от долносаксонския клъстер от западногермански езици, широко разпространени в Северна Германия. Използват се около 1798 хиляди носители.
- Лимбургският е специален диалект на долнофранкския клъстер, който също е получил статут на регионален език. Говори се от около 825 хил. души в югоизточната част на страната, като е разпространен и в съседните територии на Белгия и Германия.