Сред огромния брой от документи и снимки, съхранявани в Националния музей в София, можете да намерите колекция от стари и редки автомобили.
Още: Късметлии: Тези 3 зодии ще бъдат най-щастливи през април 2025
„Една сутрин софиянци се питаха един друг:
— Виждал ли си файтон без кон?
— Как без кон?
Още: Всичко, което трябва да знаете за позитивното родителство и как можем да го практикуваме
Още: Ето за какво всъщност служи непухкавата част от кърпите
— Да, без кон. Дяволът го бута отвътре!"
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ето как Георги Каназирски-Верин описва в книгата си „София преди 50 години” удивлението на жителите на града от появата на първата кола по улиците на столицата.
През 1896 г. точно на Великден чехът Август Шедеви, който притежава цех за производство на огради, пружини за шезлонги и други метални изделия, докарва първата кола в София.
"Френският "De Dion Bouton" беше сравнително примитивен като дизайн, с парна машина, дървени колела и гуми. Софиянци бяха в шок от „дяволските пръстени“ (велосипеди), които завзеха столицата няколко години по-рано, а след това дойде ред на „огнената каруца (карета)“ или „дяволската колесница“.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/
Коя е най-старата кола в света?
По това време в София е нямало трамваи. Хората са се движели предимно с каруци, файтони и пеша, като единственият шум се е създавал от виковете на уличните търговци, квакащите петли и лаещите кучета. Но скоро всичко се променило...
Автомобилът пристигнал на гара София и след няколко часа подготовка продължил през Шарения мост (днес Лъвов мост) и площад „Света Неделя“ към булевард „Витоша“. Огромна тълпа се събрала да види "файтона без кон". Настана истинско вълнение, всички с интерес и изненада наблюдавали последното техническо постижение."
„Червено високо тяло, монтирано на високо шаси с колела, същите като колелата на съвременните файтони, гуми от твърда гума, без пневматика, двигателят е под шофьорската седалка, без преден, без днешния радиатор, воланът е вертикален и прилича на маса“, спомня си Георгий Каназирски-Верин.
60 безценни автомобила бяха открити във Франция
През 1902 г. шведският търговски консул в София донесъл нов модел De Dion Bouton. Смята се, че това е първата дипломатическа кола в България. Тя се управлявала от българина Петър Ст. Китов, който е от Радомир и се смята за първия български професионален шофьор.
През 1904 г. военното министерство поръчва De Dion Bouton с едноцилиндров бензинов двигател с мощност 8 конски сили, който се използва от министъра на войната - генерал Михаил Савов, а през 1905 г. столичният хотел "Империал" купува автомобил De Dion Bouton за транспортиране на клиенти на хотела до гарата и обратно.
През същата година три автомобила с двуцилиндрови двигатели са придобити от Дирекцията на пощите и телеграфите. Сред първите собственици на автомобили е княз Фердинанд I, който през 1905 г. се сдобива с един от най-добрите модели за това време и постепенно създава цял автопарк.