Според сателитни изследвания в света има около 100 милиона езера, по-големи от 1 хектар. И въпреки че няма толкова много големи езера, по размер те могат да се конкурират с териториите на цели държави. Предполага се, че големите езера са подобни едно на друго, но в действителност тяхната дълбочина и соленост могат да бъдат коренно различни.
Важно е да се разбере, че класацията на най-големите езера в света далеч не е статична, тъй като човешката дейност може да превърне огромно водно пространство в пустиня само за едно поколение. Актуалните данни се преглеждат редовно в съответствие с най-новите изследвания.
Най-голямото езеро в света
Най-голямото езеро в света е Каспийско море - 371 000 km², чието име намеква за миналото му. Преди около 11 милиона години Каспийско море се влива в океана и наистина е било море. Каспийско море е масивно солено езеро с размерите на Япония. Граничи с пет държави: Казахстан, Русия, Туркменистан, Азербайджан и Иран. Според експерти под повърхността на басейна на това езеро има около 48 милиарда барела петрол.
Недалеч от Каспийско море, разположено на границата между Казахстан и Узбекистан, се намират пясъчните дюни на пустинята Аралкум. В близкото минало тази сурова среда е била коритото на едно от най-големите езера в света - Аралско море.
Поради климатични и антропогенни причини Аралско море започва да намалява в размерите си през 60-те години на миналия век. Тази драстична промяна в повърхността кара Аралско море да се превърне от четвъртото по големина езеро на Земята до малка локва и дори да не влезе в класацията на първите 50 езера. Изследователите отбелязват, че размерът на езерото се е променил значително в хода на историята, но през 20-ти век тези промени са се случили твърде бързо, оставяйки икономиката на местния регион опустошена, тъй като бившите крайбрежни градове вече нямат достъп до морето .
Езерото Чад в Африка на юг от Сахара и езерото Урмия в Иран също са изправени пред подобни проблеми, като обемите рязко намаляват през последните десетилетия.
Най-дълбокото езеро на планетата
Не по-малко любопитни са Големите езера, разположени между САЩ и Канада. Тези пет големи езера образуват един от най-големите резервоари с прясна вода на Земята. Тази взаимосвързана система от езера съдържа около 20% от световната прясна вода, а регионът, където се намират тези езера, е дом на повече от 100 милиона души, което се равнява на около една трета от населението на Канада и Съединените щати.
Изненадващо, има едно езеро, което съдържа толкова прясна вода, колкото всички Големи езера взети заедно - езерото Байкал. Това рифтово езеро в Сибир има максимална дълбочина от 1637 метра. За сравнение, най-голямото от Големите езера (Lake Superior) има максимална дълбочина от само 406 метра. Езерото Байкал е уникално по редица други причини. Това е най-старото и студено езеро в света и около 80% от животинския му състав е ендемичен (не се среща никъде другаде по света).