Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

22 декември 2024, 20:00 часа

Пулсът е сред най-важните жизнени показатели, които лекарите проследяват за оценка на здравословното състояние на пациентите. За нормален пулс в покой се счита този между 60 и 100 удара в минута. По-нисък или по-висок пулс – брадикадия или тахикардия – сочи патология освен ако не говорим за пулс по време на сън.

Пулс по време на сън – има ли разлики от пулса, измерен в покой?

Ако очаквате пулсът по време на сън да повтаря този в покой, грешите. По време на сън всички органи и системи в човешкото тяло забавят своите функции, сърцето не прави изключение, то също намалява ритъма си. Вашият пулс по време на сън трябва да бъде по-нисък от 60-100 удара в минута, за да се счита за нормален и да подсказва добро сърдечно-съдово здраве. Нормалната сърдечна честота по време на сън е 40-50 удара в минута. Показания над тези изискват лекарска консултация за изключване на евентуални сърдечни проблеми или заболявания на други органи, които рефлектират върху сърцето и неговия ритъм.

Още: Има ли оптимален пулс в покой: Какво се крие зад този важен здравен показател

За какво помага проследяването на нормалния пулс по време на сън?

Наблюдаването на сърдечната честота по време на сън обикновено се осъществява с помощта на специални уреди. Безболезнено и безопасно е, а ползите за здравето са значими, тъй като проследяването на пулса по време на сън може да помогне за откриване на патологии, а своевременното откриване на аномалии в сърдечния ритъм и предприемането на мерки – лечение, подобрява цялостното здраве и качеството на съня.

Изключения от нормата

Макар да говорим за нормална сърдечна честота по време на сън между 40 и 50 удара в минута и за нормална такава в покой в рамките на 60-100 удара в минута, има изключения, които не сочат патология или проблем и се приемат за нормални. Така, както за възрастните мъже е характерна по-ниска сърдечна честота и те често са с брадикардия, без да имат съществен сърдечно-съдов проблем, както спортистите със здраво и тренирано сърце могат да имат сърдечна честота в покой около 40 удара в минута, а не минималните 60, сочени като долна приемлива граница, така и нормалният пулс по време на сън, измерен по-нисък от посочените 40-50 удара в минута, също може да не сочи патология. Вашият лекар може да ви помогне да проверите здравословното си състояние и да изключите заболявания на сърцето и съдовете, както и да ви информира кога изключенията не се считат за притеснителни и кога сърцето ви може да бие много по-бавно или по-бързо, въпреки че сте здрави. При спорт, стрес, хипо или хиперфункция на щитовидната жлеза, емоции, страх, страст, прием на определени медикаменти и много други по-ниският и по-високият пулс са очаквани.

Още: Какви са нормите на пулса за различните възрастови групи?

Пулс по време на сън

Както пулсът ви варира, когато сте будни, така той не е константа и по време на съня. Променя се през различните етапи на съня – забавя се, за да достигне най-ниските нива по време на дълбокия сън, а по време на REM фазата на съня сърдечната честота може да се ускори до нивата на тази, когато сте будни.

Висок пулс по време на сън

Високата сърдечна честота води до по-трудно заспиване, по-ниско качество на съня и по-висок риск от заболявания на сърцето. Стресът също може да е в основата на по-високата сърдечна честота по време на сън. Други причини могат да бъдат сънуването на кошмари, високата температура, други заболявания или приемани медикаменти, бременността.

Още: Каква е нормата на пулса за всяка възраст?

Нисък пулс по време на сън

Може да не сочи проблем така, както е при спортистите, но нисък пулс по време на сън може да подсказва и за лаймска болест, сънна апнея, анорексия или хипотиреоидизъм.

Статията е само информативна и не замества лекарска консултация.

 Източник: https://www.sleepfoundation.org/physical-health/sleeping-heart-rate

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес