От Омировата “Илиада” до холивудската епопея с Брат Пит историята на Троя винаги е била обвита в мистерии и митове за героични битки, любов и богатства. Все още учените не са категорични къде е историческата истина и къде - легендата.
Легендите за Троя
До края на XIX в. името на Троя се свързва само с творбите на Омир “Илиада” и “Одисея” и легендите от гръцката митология. Според тях Троя е град, обсаден в продължение на 10 години и завладян от гръцка армия начело с цар Агамемнон. Войната се води заради отвличането на хубавата Елена, царица на Спарта, от Парис, сина на Приам, цар на Троя. Боговете се намесват непрекъснато в подкрепа на героите от двете страни.
Сред ключовите събития са дуела между Менелай, цар на Спарта и съпруг на Елена, и Парис. Победителят трябва да вземе Елена и да сложи край на войната. Боговете отново се намесват и приключват дуела, но войната продължава. Друг култов момент е битката между Ахил и троянския войн Хектор. В “Одисея” Омир разказва как гърците превземат Троя с помощта на прочутия Троянски кон - подарък, представляващ огромно дървено съоръжение, в което се грие гръцка войска.
Откриването на Троя
Троя съществува само чрез легенди, докато през 1870 г. заможният немски бизнесмен Хайнрих Шлиман не решава да тръгне по пътя на “Илиада”. Той открива останки от града от различни епохи. Според учени е имало поне 10 града, които лежат един върху друг. Първите хора живели тук преди повече от 4000 години. Градът често е бил разрушаван и върху основите му се появява нов град.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
През около 2550 г.пр.н.е. градът процъфтява, населението забогатява. Границите са разширени с масивна отбранителна стена, издигната е и мощна цитадела. Именно на града от този период попада Шлиман. Открива огромно съкровище, което според него е принадлежало на цар Приам. До външната страна на градската стена са открити колекция от оръжия, златни, сребърни, медни и бронзови съдове, скъпоценни бижута и много други предмети. Смята се, че около 1300 г.пр.н.е. градът е бил изоставен заради земетресения. Има и няколко признаци на пожар и други разрушителни събития, което отново навежда на мисълта за непрестанни бойни действия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Градът престава да съществува около 1190 г.пр.н.е. Това е период, в който микенската цивилизация в Гърция вече е унищожена от т.нар. морски народи. Градът е окупиран отново през 8 в.пр. н.е., времето на Омир.
Как е старото име на Троя?
Илион
С името Илион е наричан окупираният отново град през VIII в.пр.н.е. В началото Илион е скромно селище, което бледнее пред величието на древна Троя. Въпреки това Илион има специален статут сред хората в древността. Персийският цар Ксеркс по пътя си да завладее Гърция, спира да отдаде почит на града. Александър Велики прави същото през IV в.пр.н.е. и дава специален статут на Илион в империята си. Страбон пише, че градът на илианите вече е малко село с храм на Атина, но някога величието му било прочуто в цял свят.
По време на римското управление продължава специалният статут на Илион. Римляните вярват, че Еней, един от героите на Троя, е прародител на легендарните основатели на Рим - Ромул и Рем. Жителите на Илион се възползват от тази легенда и превръщат града си в популярна дестинация за туристи и поклонници. Това прави Илион един от най-големите градове в Източната Римска империя.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Варварските набези и граждански войни опустошават и Троя. До XIII в. градът е малко фермерско селище. Според изследвания на ДНК в региона, хората го напускат завинаги преди около 800 години.
Троя днес
Днес Троя е популярна забележителност, обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Разположена и до брега на днешната провинция Чанаккале в Северозападна Турция. На място има Музей на Троя и атракции в археологическия парк.