Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли какви са референтните стойности на креатинина?

28 ноември 2024, 18:00 часа

Креатининът е вещество в човешкия организъм, което се произвежда от мускулите и се елиминира от бъбреците. То създава енергия за мускулна контракция. Анализът на степента на креатинин в кръвта е полезен за изследване на промени в бъбреците, като бъбречна инфекция или недостатъчност, защото тогава креатининът не се елиминира правилно и в организма остава повече от нормалното.

Още: Лекар: Помага или пречи банан при ниско кръвно?

Още: Таро хороскоп за 16 януари 2025: Яснота за Телците, спокойствие за Раците

Д-р Марсела Лемуш разказва тук за проблемите с креатинина. https://www.tuasaude.com/creatinina/

Изследване

Още: Кои храни се смятат за много полезни при висок креатинин

Още: Защо се появяват винарки във виното

Още: Специалисти предупреждават: Никога не слагайте тези 9 храни и напитки на масата за вечеря

Тестът за креатинин се препоръчва от общопрактикуващия лекар или уролог като рутинно изследване или при наличие на симптоми за проблеми с бъбреците: прекомерна умора, увеличен обем на урината, подуване и болка в долната част на гърба. 

В допълнение към теста за креатинин в кръвта, при някои ситуации, особено когато има признаци на бъбречни промени, лекарят може също да препоръча преценка на количеството креатинин, освободен в урината през деня, чрез 24-часов тест за урина. При този тест цялата урина, произведена през деня, се събира и анализира в лабораторията. 

Още: Експерти съветват: 7 токсични навика, които трябва да забравите през 2025 година

Още: Тези 10 често срещани кошмара не са случайни – ето защо ги сънувате

Референтни стойности на креатинин

Референтните стойности на креатинина в кръвта варират в зависимост от възрастта и пола:

Още: Знаете ли колко е широка една кола?

Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време

Още: Кои са първите симптоми при висок креатинин

- новородени: 0,60 до 1,30 mg/dL;

-бебета между 1 и 6 месеца: 0,40 до 0,60 mg/dL;

- деца и юноши (от 1 до 18 години): 0,40 до 0,90 mg/dL;

- зрели жени: 0,60 до 1,2 mg/dL;

Още: Кои са забранените храни при висок креатинин?

- зрели мъже: 0,70 до 1,3 mg/dL.

Нормално е концентрацията на креатинин да варира в зависимост от количеството мускулна маса. Поради тази причина концентрацията му в кръвта се повишава при деца и намалява при възрастни в зависимост от възрастта. Освен това е нормално мъжете да имат по-високи нормални нива на креатинин.

Референтната стойност на креатинина може също да варира в зависимост от лабораторията, тоест в зависимост от лабораторния метод, използван за анализа. В идеалния случай резултатът от теста за креатинин трябва винаги да се преценява от лекар.

Какво може да причини висок креатинин?

Високите нива на креатинин в кръвта може да са показателни за нараняване на кръвоносните съдове на бъбреците, бъбречна инфекция или намален приток на кръв към бъбреците, което може да е следствие от:

- употреба на някои лекарства, които засягат здравето на бъбреците;

- прекаляване с белтъчни храни;

- наличие на камъни в бъбреците;

- хронични заболявания, като високо кръвно налягане или декомпенсиран диабет.

Освен това, атлети и бодибилдъри (културисти) също може да имат висок креатинин поради интензивна физическа активност и това увеличение да не е непременно свързано с промени в бъбреците.

Клиренс

Когато се подозира бъбречен проблем, лекарят може също да назначи тест за креатининов клирънс, при който се сравнява количеството креатинин, получено в кръвта и урината. Ако проблемът е в бъбреците, количеството креатинин в кръвта трябва да е по-високо от това в урината.

Какво може да причини нисък креатинин?

Ниските стойности на креатинин в кръвта не са причина за безпокойство и са по-чести при бременни жени и пациенти с чернодробно заболяване, тъй като черният дроб също е отговорен за производството на креатинин.

При някои хора обаче може да показва и мускулни заболявания, като например мускулна дистрофия, която причинява симптоми като слабост, мускулна болка или затруднено движение на ръцете или краката.

Внимание! Тази статия е само с информативна стойност. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес