Бананите имат лоша репутация по отношение на фигурата, тъй като съдържат много нишесте и калории, поради което не са сочени като най-диетичния плод. Те обаче са безспорно полезни за здравето благодарение на ценните вещества, които съдържат в щедри количества и които допринасят за здравословния начин, по който бананите влияят върху работата на сърцето.
Как бананите влияят върху работата на сърцето и на какво се дължи това?
Докато някои диетолози ограничават или категорично не препоръчват консумацията на банани по време на диета за отслабване и контрол на теглото, отделът по диететика в обществения здравен център Tiong Bahru съветва да хапваме по-често вкусния плод, тъй като високото съдържание на В6, витамин С и диетични фибри допринасят за усещането за ситост и за по-ограничения прием на храна, с което реално се явяват храна, полезна за сваляне на килограмите, а не допринасяща за наддаване на тегло. Ако нямате наистина сериозни проблеми с теглото и се интересувате и от начина, по който бананите допринасят за поддържане на добро общо здравословно състояние, може да ги хапвате смело.
Още: 8 полезни растителни храни, които съдържат пектин и имат противовъзпалителни свойства
Тайната на благотворния начин, по който бананите влияят върху работата на сърцето на пациентите със сърдечни проблеми или на такива, които се стремят към профилактика на сърдечните заболявания, се крие в съдържанието на калий. Калият в бананите е полезен за здравето на сърцето и подпомага поддържането на кръвното налягане в нормални граници. Плодът е беден на натрий, с което също допринася за поддържане на нормално кръвно.
Тези предимства на бананите, съчетани със съдържащите се в тях магнезий, витамин В6, витамин С поддържат сърцето и съдовете здрави. Витамин B6 помага на тялото в процеса на произвеждане на червени кръвни клетки, метаболизира въглехидратите и мазнините, превръщайки ги в енергия, очиства черния дроб и бъбреците от вредни вещества.
Благоприятното въздействие на бананите върху сърцето и съдовете се дължи и на съдържанието на фибри във вкусния плод. Значима е тяхната роля в управлението на нивата на холестерола, а ниските нива на лош холестерол и високите на добър насърчават сърдечно-съдовото здраве. Разтворимите фибри в бананите редуцират нивата на лошия хорестерол, отстранявайки го от тялото. Именно по този начин бананите допринасят за здравето на съдовете и сърцето, явяват се средство за профилактика на атеросклерозата и други значими сърдечно-съдови заболявания.
Още: Кардиолог: Банани - вдигат или свалят холестерола
Има и друг начин, по който бананите влияят на работата на сърцето и той е свързан с доброто настроение и редуцирането на стреса, които са важни за здраво сърце. Бананите са естествен източник на триптофан, аминокиселина, която тялото превръща в серотонин – хормон на щастието. Този начин на въздействие е индиректен, но е не по-малко значим, като се има предвид, че стресът е един от рисковите фактори за съдови инциденти.
Рискове от консумацията на банани
Ако редовно хапвате банани, не е изключено да качите килограми. Над 90% от калориите в бананите идват от въглехидрати, докато бананът зрее, а при зрелия банан голяма част от калориите идват от захар. Плодът е сред най-калоричните, а това, че при неузрелите банани калориите идват от въглехидрати далеч не е успокояващо.
Пациентите, които страдат от бъбречни заболявания или следят нивата на калий, защото твърде много могат да повлияят на лекарствата за хипертония, предписани от лекар, следва да внимават с бананите, които е възможно да се окажат не особено полезен за тях.
Бананите влияят неблагоприятно и на контрола над кръвната захар, поради което пациентите с диабет, преддиабет и висока кръвна захар следва да ги избягват.
Още: Бананите могат да бъдат вредни - 7 неочаквани факта за тях
Естествено, че резен банан няма да навреди на никои от посочените групи пациенти, но банан или повече всеки ден представлява риск за тях.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
източник: https://www.healthline.com/nutrition/how-many-bananas-a-day#moderation
https://www.healthxchange.sg/food-nutrition/food-tips/good-reasons-eat-banana-today