Река Искър е най-дългата изцяло българска река, с дължина от около 368 км. Тя извира от Рила и преминава през различни географски области, преди да се влее в река Дунав. Искър е единствената река, която прорязва Стара планина, формирайки живописния Искърски пролом.
Географски подробности
Реката извира близо до връх Дамга в Рила планина. Искър се образува от сливането на три основни притока – Черни Искър, Бели Искър и Леви Искър.
Знаете ли къде се влива река Искър в Дунав?
Реката тече през Софийското поле, Искърския пролом, Мизия. Накрая се влива в Дунав при град Гиген.
Значение на реката през вековете
Има неоспорими доказателства, че районът на река Искър е бил обитаван още в древността от тракийски племена, които са строили селища и крепости по поречието ѝ.
В епохата на Римската империя римляните използвали долината ѝ за търговски и военни пътища. В близост до реката са намирани останки от римски пътища и селища.
През Средновековието, VII-XIV век, районът около Искър е бил стратегически важен за комуникацията между северната и южната част на страната.
По времето на османската власт край Искър се развиват занаятчийски и земеделски селища.
През XX век по река Искър е построен Искърският язовир – най-големият в България, който снабдява София с питейна вода.
Забележителности край река Искър
Панчаревски пролом
След язовир Искър започва впечатляващият Панчаревски пролом, познат на повечето местни жители като Урвич пролом. Дължината му е 22 км. Красивият меандър, образуван в най-тясната част на пролома, е обявен за природна забележителност. На десния бряг на реката се намира крепостта Урвич. В пролома са разположени и язовир Пасарел, както и Панчаревското езеро.
След язовир Панчарево Искър минава през Софийското поле и достига до Искърския пролом.
Искърски пролом
Искърският пролом е една от най-живописните природни забележителности в България. Той е най-дългият и най-впечатляващ пролом в страната. На практика, той представлява напречен разрез на Стара планина и Предбалкана, което помага на учените да разберат какъв е геоложкия състав на планината.
Коя е най-дългата река в България? Ще се изненадате
Проломът е невероятно красив. По-голямата част от него е в община Своге.
Лакатнишките скали са изключително популярно място за катерене и туризъм. Те се намират на левия склон на Искърския пролом. Предпочитана от катерачите е пещерата Темната дупка, която се намира в долната част на скалите.
Черепишкият манастир е друга забележителност в Искърския пролом. Построен е по времето на Иван Шишман. Турците го разрушили при завладяването на района, но местните възстановили манастира.
Река Искър има огромно значение както за историята и културата на България, така и за нейното икономическо и екологично развитие.
Къде се намира най-големият язовир в България
Пълноводната река била важен фактор за защитата на крепостта Урвич през Средновековието.
Легендата за река Искър
От поколение на поколение се предава легендата за река Искър. Според нея, Искър и Марица били брат и сестра. Те живеели в Рила. Разбрали се да тръгнат към Бяло море. Марица станала рано, оставила брат си да се наспи, знаейки, че той ще успее да я настигне.
Искър се събудил късно. Заоглеждал се за Марица, че да тръгват, но не я видял. Тръгнал да я търси и стигнал до планината. С голямата си сила разкъсал планината. Продължил да търси и стигнал до Самоковското поле. Минал през него, но пак се сблъскал с планина. Късал и блъскал планината. Разкъсал я и преминал до отсрещния ѝ край. Така се борил с препятствията докато достигнал Дунава. Така не се срещнали брат и сестра.