Преди около година в списъка с най-високите водопади в страната се наложи известно разместване. Тъй като геолозите са се заели сериозно с измерване и описване на тези природни феномени, се наложи Дяволското пръскало да отстъпи първенството на Райското пръскало. За пръв път за измерване на водопадите се използва прецизна модерна апаратура.
Топ 10 на най-високите водопади в България
Любопитното е, че до днес не е имало официално проучване на водопадите в страната, не е изготвен техен регистър, както и не разполагаме с точната бройка на водопадите на наша територия.
При измерването с прецизната техника геолозите установили големи разминавания във вярванията на хората за класацията за най-висок водопад. Според сегашните данни, най-високо е Дяволското пръскало – 202.5 метра, следвано от Видимското пръскало – 159 м. На трето място засега се нарежда Врачанската скакля – 143 м и едва на четвърто място идва досегашният първенец – Райското пръскало със своите 124.60 м.
Дяволското пръскало
Спиращият дъха водопад Дяволското пръскало се намира на река Василковица, която извира от подножието на връх Ботев и по-конкретно в резерват „Северен Джендем“. Водопадът може да се види от пътеката между хижа Плевен и заслон Ботев, непосредствено до слаките на Джендема. Това е в община Априлци.
Кой е най-високият водопад в България ?
Водопадът има 5 изразени участъка в каскада с различни наклони. Измерванията са установили, че общата височина на водопада е 202.5 метра като средният наклон е 59 градуса.
Водопадът не пресъхва дори и в най-продължителните засушавания и горещини. Водопадът разполага с най-висок непрекъснат воден пад в България и на Балканите.
Видимското пръскало
Вторият по височина водопад в страната също се намира в пределите на община Априлци. Това е Видимското пръскало. Новите проучвания на геолозите обориха схващането, че водопадът е с височина 80 м. Модерната апаратура установи, че височината му е 159 м.
Водопадът е в резерват „Северен Джендем“ в Средна Стара планина. Той се образува от три потока, които извират под билото при седловината Пилешки полог и връх Юрушка грамада. Събирайки се, достигат до отвесния скален венец и се устремяват право надолу от 159 метра височина.
Врачанска скакля
Водопадът се намира във Врачанския балкан. Той е обявен за най-високият непостоянно течащ водопад в страната и трети по височина след Видимското пръскало със своите 141 метра. Разположен е на 1.5 км от Враца и може да се види дори от центъра на града.
Кой е най-красивият водопад в България?
Водопадът се намира в резервата „Врачански карст“, който се разпростира на площ от 1467 хектара. Най-удачното време да се насладите на пълноводния водопад, е пролетта.
Райското пръскало
Смятан доскоро за най-високия водопад в страната, Райското пръскало стигна едва до четвърто място в класацията. Той е висок 124.5 метра. Разположен е на южния склон на връх Ботев, в пределите на резерват „Джендема“.
Той черпи енергията си от Пръскалската река, водеща началото си от вечния снежник под връх Ботев.
До водопада може да се стигне само пеша, като за изходен пункт се използва град Калофер. Тъй като преходът до водопада е дълъг и тежък, неподготвените туристи могат да преспят в хижа „Рай“ и да се приберат на следващия ден. Отиване до водопада и връщане в един и същи ден също е възможно, но само ако сте планинари с опит.
Заселска скакля
Водопадът е известен и с името Вазова скакля. Разположен е край село Заселе край гара Бов, община Своге. Водите му са от река Скакля в Стара планина. Височината му е 85 местра и се нарежда на пето място в класацията на най-високите водопади в България.
Колко на брой са водопадите в България?
Вазовата пътека минава под водопада, а съвсем близо се намира и Злия камък – скалата, от която дядо Йоцо е „гледал“ първия влак в района, символизиращ Нова България.
Водопадът е каскаден и има два големи и няколко по-малки пада.