Знаете ли, че можете да приготвите палачинки с цветя от бъз, салата с цветя от настурция и цветен десерт с цветя на теменуга? Много добре познати декоративни цветя могат не само да се отглеждат, но и да се ядат! Те могат да се консумират по много начини.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Защо цветята се появиха в нашата диета?
Просто се огледайте - разнообразието от цветове и форми на цветя, намиращи се в света, е огромно. В природата цветето е органът, който обслужва тяхното размножаване, като произвежда репродуктивните елементи на семената на растението.
В днешно време цветята радват очите ни не само в основните си форми, като украшение, поставено във ваза или саксия, или като прекрасен подарък. През последните години знанията за цветята се развиха изключително много, така че те също все по-често се използват като храна. В книжарниците ще намерите все повече кулинарни книги с ядливи цветя на заден план, които предлагат рецепти и форми на консумация. Нарастващата им популярност е свързана и с по-голяма информираност и грижа за природната среда и здравословния начин на живот.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Яденето на цветя не е модерна идея. Още в древните Египет, Гърция или Рим те са били използвани в готвенето. Освен това всеки регион на света има своя собствена традиция да използва цветя за храна.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Нещо повече, цветята съдържат минимални количества мазнини и много биоактивни съставки (фалвоноиди, фенолни киселини). А антиоксидантите унищожават свободните радикали, които вредят на нашите клетки и ускоряват процеса на стареене. Освен това, много проучвания показват, че ядливите цветя са богати на противовъзпалителни, антибактериални или антирадикални вещества и следователно ефективно инхибират пролиферацията (силно размножаване на клетките) на неоплазмите.
Ядливите цветя включват:
Градинска или полска теменуга – богат източник на витамин С, има потогонно, отхрачващо и слабо диуретично действие.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Невен - има противовъзпалителни и бактерицидни свойства, богат е на лутеин. Използва се като хранителен оцветител. Когато се консумира като чай, намалява риска от развитие на хронични заболявания (включително сърдечни заболявания и дори някои видове рак).
Черен бъз – препоръчва се при настинка, има и отхрачващо, диуретично и противовъзпалително действие.
Глухарче – съдържа витамини A, D и E и флавоноиди, има антидиабетни и диуретични свойства; помага при стомашни проблеми и имунитет.
Пореч - има противовъзпалителни, антибактериални и диуретични свойства, укрепва нервната система.
Роза – използвана от древен Рим; Перфектна като допълнение към сладки ястия: конфитюри, понички, салати и омлети.
Настурция - има пикантен вкус, цялото растение може да се използва за приготвяне на ястия, има противовъзпалителни свойства, предотвратява инфекции.
Маргаритка - тя е богат източник на витамин С и бета-каротин.