Защо обичаме домашните си любимци?

08 август 2021, 14:15 часа

Отглеждането на домашен любимец никак не е евтино. Той се нуждае от храна, подслон, ваксинации и ветеринарни грижи. Да, домашните любимци правят компания на човек, но грижите за тях отнемат време, а в замяна често не получаваме никаква практическа помощ от тях (с някои изключения, например за кучетата пазачи или ловните кучета). Но въпреки това голяма част от хората не се отказват от идеята да гледат куче или котка.

Още: Научна теория: На всеки 7 години, животът ни се променя кардинално

Още: Едно ухапване с последствия за цял живот: Вижте как да се предпазите от кърлежите

Експертите предлагат редица обяснения за този феномен.

В продължение на няколко десетилетия преобладаващата гледна точка сред учените е, че животните оказват благоприятен ефект върху човешкото здраве, по-специално върху психологическия комфорт. Дори се предполага, че те допринасят за увеличаване на продължителността на живота.

Но няма категорични доказателства за това. Има проучвания, които карат учените да предполагат, че домашните любимци наистина са полезни за здравето - но някои скорошни проучвания доказват точно обратното.

Още: Какво се случва с тялото, когато правите едно просто нещо всеки ден

Още: Защитете балкона си от птиците, които унищожават цветята

Например учените са установили, че хората с домашни любимци са по-склонни да страдат от психични проблеми и по-тежка депресия от тези, които нямат домашни любимци.

Други проучвания показват, че удовлетвореността от живота сред собствениците на домашни любимци не е по-висока, отколкото сред останалата част от населението.

Наличието на домашен любимец не помага на човек да живее по -дълго, споделя Джон Брадшоу от Училището по ветеринарни науки към Бристолския университет в Англия.

Но според него грижите за животното помагат на жената да тренира уменията в грижата за безпомощно създание - което дава известна индикация за нейните бъдещи майчински качества. Освен това домашните любимци стимулират и развиват емпатия.

Още: Защо винаги сме готови да похапнем и един десерт в допълнение?

Още: Защо слоновете ги е страх от мишки?

Според други теории притежанието на домашен любимец (например на куче) е индикатор за благосъстоянието на неговия собственик.

Учените са категорични, че човек е социално създание, което непрекъснато се стреми да установи отношения с другите, включително и с животните. Хората без социална подкрепа са по-податливи на болести и инфекции.

Културният компонент също играе роля: в различните общества домашните любимци се възприемат по различен начин.

Според друга теория привързаността ни към домашния любимец се дължи на желанието ни да установим близък контакт с друго същество, което безрезервно отговоря на обичта и вниманието ни. 

И все пак учените са категорични, че може да се даде еднозначен отговор на въпроса защо толкова обичаме домашните си любимци. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес