Виенето на свят се определя като усещане за критична слабост, илюзия, че вие самите се въртите в кръг, нестабилно положение на основата, върху която сте. Често потърпевшите се налага да отидат на лекар, за да стабилизира състоянието си. За щастие, световъртежът рядко говори за опасно заболяване.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Вашият личен лекар ще предложи лечение на това състояние в зависимост от симптомите, които изпитвате. Те могат да се влошават при опит за движение, както и да се придружават от гадене и необходимост да се подпрете или да се излегнете, за да ви мине.
Ако тези симптоми се повтарят периодично и не отшумяват с времето, трябва да ви прегледа специалист. Не се притеснявайте да повикате спешните медици, ако наред със световъртежа получите и болки в гърдите, много силни болки в главата, трудно дишате, раздвояване на образа, проблем с говора и значително объркване, проблеми със слуха и припадък.
Най-често причини за наличието на световъртеж са:
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
1. Равновесието и вътрешното ухо
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Тъй като световъртежът може да е обусловен от много различни причини, важно е да се установи реалната. Често става заради проблеми с вътрешното ухо, което дава неправилни сигнали на мозъка, очите и сензорните нерви.
Проблемът може да е инфекция на вестибуларния нерв. Ако има много течност във вътрешното ухо, може да страдате от болест на Маниер
Световъртеж изпитват и тези, които страдат от мигрена.
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
2. Проблемно кръвообращение
Замайването може да се дължи на ниско кръвно, особено ако се изправите или обърнете рязко. То, обаче, може да бъде причинено и от исхемична атака, инфаркт, аритмия или кардиомиопатия. Слабият приток на кръв към мозъка е причината за внезапното замайване.
3. Други причини за замайване
Болестта на Паркинсон може да е една от причините за замайване, както и множествена склероза.
Пиенето на някои видове лекарства също може да предизвика световъртеж. Такива са медикаментите за сваляне на кръвно, антидепресанти, успокоителни.
Друга основателна причина да се появи внезапен световъртеж е тревожното разстройство. Паник атаките са честа причина за световъртеж.
Намалените нива на желязо или кръвна захар също предизвикват замайване.
Опасно състояние на световъртеж и дори загуба на съзнание може да се случи при отравяне с въглероден окис. В този случай се появява и главоболие, проблеми със стомаха, повръщане, объркване и болка в гърдите.
При дехидратация и прегряване също се получава световъртеж. В топлото време трябва да се пие достатъчно вода. Това е особено нужно, ако човек пие лекарства за сърдечни проблеми.
Ако световъртежът се появява все по-често и без видима причина, е задължително да се консултирате с лекар.
Статията има само информативна цел, не замества консултацията с лекар!