От старите "Мраз"-ове до съвременната бяла техника, която поддържа продуктите ви свежи и ги предпазва от разваляне, хладилникът е може би онзи уред, без който не може нито едно домакинство. Докато пералнята и прахосмукачката, съдомиялната машина и климатикът могат да бъдат заменени с ръчно пране, чистене, миене от работливата домакиня и от друг вид отопление, то хладилникът няма алтернатива. И тъй като уредът е скъп, тежък и труден за транспортиране до сервиза за ремонт, вероятно бихте искали да осигурите нормалното му функциониране максимално дълго и да го предпазите от повреди. Образуването на скреж в хладилника е сред най-честите оплаквания на домакините. Застрашава ли се функционирането на уреда и намалява ли се животът му, когато хладилникът образува скреж, защо се случва това и как да го избегнете, научете сега.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Защо хладилникът образува скреж?
Ако отваряйки хладилника забележите лек скреж по части от повърхността на гърба му, не бързайте да си правите заключения – това е нормално и не е невиждано. Подобно явление нито застрашава живота на уреда, нито пречи на функционирането му. Ако обаче забележите дебел слой скреж или ако скрежът покрива целия гръб на уреда, е важно да обмислите варианти за действие и да се запитате защо хладилникът образува скреж. Сред възможните причини са:
Още: Махнете ги веднага: Защо НЕ трябва да слагате магнити на хладилника
- Неправилна настройка на температурата
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
За да сте сигурни в акуратността на настройката, проверете в ръководството на вашия уред или се консултирайте с търговеца, производителя или сервиза, който ви обслужва. Ако уредът не е настроен правилно, то образуването на скреж не е единственият ви проблем, така че не се бавете в осъществяването на правилните настройки.
- Системно или често отворена врата на хладилника
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
За да ви служи възможно най-дълго, хладилникът трябва да се отваря възможно най-рядко и за най-кратко. Отворената врата е враг на правилното му функциониране, а ако я забравите отворена, щетите са непредсказуеми.
Още: На какво се дължи лошата миризма в хладилника?
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
- Нарушения в уплътненията на вратата
Подобно на отворената врата на хладилника, нарушеното уплътнение също води до проникване на топъл въздух, а това, от своя страна – до образуване на дебела пелена от скреж върху гърба на уреда. Уплътнението следва да се оправи възможно най-бързо от оторизиран сервиз, за да не доведе до по-сериозни повреди на уреда.
- Поставяне на хладилника твърде близо до стената
Между уреда и стената на дома ви, както и между него и други уреди, трябва да има достатъчно място. Преди да потърсите други причини защо хладилникът образува скреж, проверете дали не сте го поставили близо до стената и с това да сте прекъснали циркулацията на въздуха към вентилационните отвори.
Още: До каква минусова температура може да работи хладилникът?
- Замърсяване на ключови места от уреда
Възможна причина за образуване на скреж на задната стена на уреда е замърсяване на охлаждащия вентилатор, вентилационните отвори или кондензаторните намотки. Поддържайте ги чисти, за да не затрудните и застрашите работата на уреда.
- Влага и/или висока температура, на която сте настроили да работи уреда
Ако сте настроили температурата на хладилника на твърде високи градуси, ще се натрупа конденз и ще се образува скреж. Намалете градусите, за да се справите с проблема.
Още: Кои зодии са залепени за хладилника като магнитчета - обичат да си похапват!
Дори наличието на влага в дома ви, може да доведе до заскрежаване на гърба на уреда, ако често отваряте вратата му. Причината за конденза може да е и температурата на храните, които прибирате в хладилника. За да избегнете образуването на скреж, важно е да изстудявате ястията, преди да ги приберете в хладилника. Не поставяйте вътре топлата или гореща, свалена от огъня тава, врящата супа или топлите зеленчуци. Оставяйте ги да изстинат и ги прибирайте едва след това в хладилника. В противен случай се получава именно този конденз, който неминуемо замръзва и води до въпроса защо хладилникът образува скреж и как да се справим с това.