Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо експертите предупреждават да се преоблечем веднага щом се приберем вкъщи

08 август 2024, 14:45 часа

С толкова много акцент върху чистотата след глобалната пандемия, микробите и мръсотията са на първо място. Това накара някои хора да възприемат нови практики за смяна на дрехите си, когато се приберат у дома след ден навън – по-специално, сменят дневните си дрехи или дрехите „навън“ с нещо друго, преди да се настанят на дивана или да си легнат.

Още: Как да изберем най-добрата саламура за сирене

Още: Руска ли е руската салата – ето откъде идва

Още: Слагате ли повече препарат за пране, отколкото трябва: Ето какво трябва да знаете

Експерти обясняват част от науката зад концепцията и съветват дали смяната на дрехите, когато се приберете у дома, е необходима за обикновения човек.

„Отношението към прането може да варира значително в рамките на даден град или регион, или домакинства“, казва Сами Уанг, старши учен в голяма компания за перилни препарати. „Логично е хората в Ню Йорк, които са изложени на повече хора, обществен транспорт и обща дейност, да искат да държат тези „външни“ неща навън.“

Още: Какви чудеса се случват в нощта срещу Богоявление

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 януари /валутен калкулатор/

„Тези притеснения могат да бъдат основателни в зависимост от околната среда, това, което носите, и предпочитанията“, казва Уанг. „Откъде сте и къде живеете играе роля в мислите ви по темата. Ако пътувате с личния си автомобил до и от различни места, може да не почувствате, че трябва да се преоблечете, преди да седнете вътре.“

Притеснения за замърсяване

Пандемията изведе микробите на преден план в умовете ни, но дори и без голям вирус, все още има ежедневни замърсители, за които да се тревожим. Независимо дали сте медицинска сестра, работник във фабрика или фермер, има вероятност да влезете в контакт с видими замърсявания на работното си място.

„Ако вашето работно място или съоръжение, в което се намирате, има протоколи за пране – като тези в лаборатории, болници или други здравни заведения – тогава тези протоколи трябва винаги да се спазват“, казва Уанг. „За повечето ежедневни сценарии редовните протоколи за пране като пране с висококачествен перилен препарат са достатъчни за цялостно почистване на тъканите.“

Защита срещу алергени

Ако вие или някой от семейството ви страда от алергии, прането на външните ви дрехи може да ви помогне да избегнете подсмърчане и кихане у дома.

Още: Какво се прави на Богоявление за късмет през новата година

Още: Топ 12 на най-красивите места в Италия

„Външните алергени като цветен прашец или други замърсители на околната среда могат да се прехвърлят от дрехите, носени навън, върху вътрешните тъкани и повърхности като легла“, казва Уанг. „Тъканите са склонни да улавят частици, като полени, които по-късно се пренасят във въздуха и предизвикват алергии. Ако страдате от специфични алергии или сезонни алергии, перете дрехите си редовно, за да избегнете внасянето на алергени в дома и в места, където прекарвате много време - като леглото си.

Препоръчителна честота на пране

Прането на дрехите ви е изключително важно, независимо дали работите на мръсна работа или редовно влизате в контакт със замърсители.

„От гледна точка на науката за прането, ние препоръчваме да перете дрехите след всяко носене “, казва Уанг. „Това е поради излагането на външни замърсявания, но също и поради излагането на замърсявания по тялото, които отделяме всеки ден.“

Дори ако дрехите ви миришат добре и не сте се изпотили, има вероятност все още да има нещо за измиване. „Открихме, че средният възрастен отделя около 1 литър пот, 40 грама себум или телесна мазнина, 10 грама кожни клетки и 10 грама сол всеки ден“, казва Уанг. „Така че дори и да не излизате навън, дрехите ви са изложени на много телесни замърсявания, които трябва да се почистят, за да се предотврати миризма и мръсотия.“

Ефектите на външните дрехи върху спалното бельо

Почистването на дрехите ви и свежа пижама всяка вечер ще ви помогне да запазите спалното си бельо свежо. „Мръсотията и други следи от материали могат лесно да се прехвърлят от плат на плат, така че помислете дали бихте искали леглото ви да е било на същите места, на които са били дрехите ви през този ден“, добавя Уанг.

Все още ще трябва редовно да перете чаршафите си, дори ако те не влизат в контакт с външните дрехи. „Общата препоръка е да перете чаршафите си на всеки една до две седмици“, казва Уанг. „Ако спите с домашни любимци в леглото, потите се силно, спите голи, ядете в леглото или извършвате други дейности в леглото, които могат да изцапат чаршафите, тогава трябва да обмислите да перете чаршафите си по-често.“

Въздействието на практиките за лично почистване

Практиките за почистване са супер лични, така че мислите за външните дрехи варират от човек до човек. „Може да има много фактори за начина, по който хората подхождат към носенето на външни дрехи вътре – от психологически фактори до културни фактори до това как някой е бил отгледан“, казва Уанг.

Къде живеете и с какво се сблъсквате редовно също оказват влияние върху вашите хигиенни практики. „Дори времето може да играе роля, особено в горещ климат“, казва Мери Галиарди, вътрешен учен и експерт по почистване. „Върнете се у дома горещ и потен? Случайно куче скочи ли върху вас в кучешкия парк и остави ли отпечатъци от лапи по панталоните ви? Дрехите ви стават ли мръсни по време на строителна или озеленителна работа? Малките ръчички грабват ли дрехите ви, след като са избърсали хремата си по време на учителската ви работа? Ако е така, преоблечете се в нещо чисто и по-удобно.

Уанг предпазливо, предлага да смените дрехите си, когато се приберете у дома, за да избегнете всичко - от замърсители и мръсотия до миризми.

„Тъканите и дрехите са склонни да поемат мръсотия и миризми поради голямата си повърхност и обща абсорбираща способност“, казва тя. „Дрехите по същество са бариерата между телата ни и външния свят, така че са изложени на много, докато сме навън.“

Необходимост ли е смяната на външното облекло?

Смяната на външни дрехи не е необходима за всеки. Уанг обаче казва, че докато замърсяванията, които срещаме извън дома, може да не са непосредствено опасни, все пак е добра практика да изперете добре дрехите си веднага след събличането им.

„Това предотвратява продължителния контакт на външните фактори с нашата кожа и с другите меки повърхности в домовете ни, с които влизаме в контакт като мебели или постелки“, казва тя. За Уанг това означава да се преоблече, когато се прибере, преди да докосне други повърхности. „Когато се прибера вкъщи, сменям дрехите, които съм носила извън къщата, слагам ги в коша и след това се преобличам в чисти „вътрешни“ дрехи, преди да седна или легна на мебели или легла“, казва тя.

„За повечето хора вероятно не е толкова критично винаги да се преобличат, а за тях това е по-скоро въпрос на физически комфорт“, казва тя.

Съвети за практикуване на добра лична хигиена

Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) казват, че текстилът и тъканите обикновено не са основните източници на предаване на болести. Така че, въпреки че може да се притеснявате, честото миене на ръцете е по-важно, за да избегнете заразяване с вирус.

Ако живеете в голям град, където общественият транспорт е необходимост, може да искате да сменяте дрехите си по-често. Това е добре, но истинската грижа в обществения транспорт е личната хигиена, казва Галиарди.

Още: Удължете живота на банския си: Съвети от професионалисти

„В обществения транспорт избягвайте да докосвате лицето си, докато пътувате, и практикувайте добра хигиена на ръцете, като измиете ръцете си след това, важни стъпки, които можете да предприемете, за да намалите риска от заболяване“, казва Галиарди.

Когато перете прането си, след като сте го носили в обществения транспорт или ако перете дрехи, носени в области с висока експозиция като здравеопазване, образование, селско стопанство и строителство, Галиарди предлага да измиете ръцете си след работа с прането, за да бъдете в безопасност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес