Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Всичко, което трябва да знаем за маслините и въздействието им

07 септември 2022, 08:40 часа

Маслината е плодоносно дърво, което се среща в средиземноморския регион. Плодът му е известен като "черното злато" и се използва от векове. Маслиновото дърво е голямо и вечнозелено, което расте най-добре в топли, сухи райони с умерени валежи. Може да нарасне до 30 метра височина и да има диаметър на ствола до 1 метър. Маслините падат от дърветата в края на октомври или ноември, в зависимост от местоположението на дървото. Маслините се берат ръчно или машинно и се съхраняват на хладно място до готовност за употреба.

Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви

Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна

Маслините са пълни с хранителни вещества. Те също имат противовъзпалителни свойства, както и са заредени с витамини и минерали, посочва healthline.com Основната полза от консумацията на маслини е високото им съдържание на фибри, което помага на храносмилателната система да работи по-добре и нивата на холестерола да останат ниски. Това също помага за предотвратяване на запек, който може да бъде често срещан при хора, които не консумират достатъчно фибри в диетата си.  Зехтинът, направен от маслини съдържа мононенаситени мазнини, които са свързани с намален риск от сърдечни заболявания и високи нива на холестерол. Също така е богат и на  антиоксиданти, които защитават клетките и се борят с процеса на стареене.

Проучвания на лекари са показали, че средиземноморската диета помага на хората с диабет тип 2 да не приемат лекарства по-дълго. Средиземноморската диета включва много зеленчуци, плодове, боб и пълнозърнест хляб. Установено е, че хората, които са ядат средиземноморска диета за период от 12 години, също са по-склонни да имат по-ниски нива на сърдечни заболявания и инсулт.

Видове маслини

Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Маслините обикновено се разделят на зелени маслини, испански маслини и черни маслини според тяхната зрялост.

•  Зелени маслини - неузрелите маслини, събрани от дърветата през септември-октомври, имат горчив вкус, не са напълно узрели и обикновено се мариновани във вода, масло, луга или саламура.

•  Черни маслини - те всъщност се обработват с кислород и се продават в кутии като "напълно узрял" сорт, след като цветът стане тъмно лилав в късните етапи на сезона на прибиране на реколтата между ноември и януари.

•  Мансанила - средни до големи, овални зелени маслини, отглеждани в Испания.

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

Маслините, независимо дали се консумират цели или като зехтин, предлагат изключителни здравословни свойства. Те съдържат изобилие от антиоксиданти, защитни съединения за борба с болестите, намиращи се в растенията. Малко други храни с високо съдържание на мазнини предлагат толкова широка гама от антиоксидантни хранителни вещества. Всички тези елементи се комбинират, за да намалят прекомерното възпаление и да поддържат тялото здраво.

Те също работят за неутрализиране на вредните ефекти на свободните радикали върху клетките на тялото, които могат да допринесат за болести и лошо здраве. Въпреки че е с високо съдържание на мазнини, зехтинът е по-добър избор в сравнение с други масла за вашето сърце. По-голямата част от мазнините в маслините са мононенаситени мастни киселини и олеинова киселина, и двете здравословни форми на мазнини. Тези елементи потискат производството на нездравословен холестерол, за който е доказано, че играе роля в развитието на сърдечно-съдови заболявания. Въпреки че мононенаситените мазнини са полезни за сърцето ви, те все още са с високо съдържание на калории. Така че трябва да се консумират маслини само в умерени количества, ако се притеснявате от наддаване на тегло и излишен прием на калории.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес