Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Внезапен гняв: Защо случайни хора ни ядосват?

02 ноември 2023, 17:44 часа

От време на време много хора изпитват изблици на неконтролируем и на пръв поглед необясним гняв към случайни хора. Понякога това може да е случаен минувач, шофьор в задръстване, колега от работа или дори роднина. Всички те могат да станат не само обект на вътрешен гняв, но и обект на конфликти, когато агресията излезе наяве.

Още: 26 декември, вторият ден на Коледа - какво трябва и не трябва да се прави

Още: 8 вида токсични роднини: Kак да поставяме граници въпреки кръвната връзка

Това явление е доста често срещано и има своите причини.

Каква е причината да мразиш случайни хора?

Хората внезапно се дразнят и предизвикват агресия от нещо, което не забелязват в себе си или не си позволяват, но го виждат в другите. В такива случаи те „несъзнателно, без да разбират какво да правят, изпитват объркване“.

Още: Лечебните свойства на ореховото масло

Още: Социопат или Психопат - по какво се познава

Социалният психолог и блогър Алексей Рошчин отбеляза, че внезапните и безпричинни изблици на гняв, като правило, показват наличието на „някакъв вид вътрешни проблеми в избухналия човек“.

Най-вероятно това означава скрит тлеещ конфликт, например с шеф, съпруга или тъща, който човек не може да разреши директно. Грубо казано, когато един шеф се развика на служител, той се прибира и рита невинното куче. В психологията това се нарича изместена агресия, пояснява Алексей Рошчин.

4 зодиакални знака, които имат неконтролируем гняв

Има ли начини да се справите с гнева и да не се нахвърляте върху човек?

Още: 8 подаръка, които категорично не трябва да подарявате за Коледа

Още: Знаете ли как се празнува Коледа в различните страни?

Според София Сулим, ако случаите на внезапен гняв възникват често, тогава трябва да се справите със собствените си потиснати чувства, нужди и желания. Първо, трябва да разпознаете проблема и второ, да признаете, че това пречи и че нещо трябва да се промени, за да не съсипете живота си.

Тя посъветва хората по време на прилив на гняв „физически да се обърнат и да напуснат стаята с обекта на гнеа или да превключат вниманието си“: „Броенето до десет не работи и тук е важно фокусът на вниманието да се прехвърли към нещо друго, осъзнавайки гнева си: „Ядосан съм, усещам този гняв, виждам го да се надига, не го искам така.“ Можете дори да имате някакъв предмет на бюрото си, в джоба или чантата си, който в момента на надигащ се гняв да извадите и стиснете - това ви позволява да превключите реакцията си в момента, така че да има пауза между реакцията и последиците от нея във връзката.“

Какво означават видовете гняв и как да се справите с тях

Ще помогнат ли лекарствата за преодоляване на внезапни изблици на гняв?

Според Алексей Рошчин не става въпрос за неизправност на тялото или заболяване, което трябва да се лекува. Следователно „хапчетата не се препоръчват за психорегулация, защото в този случай по правило лекарството е по-лошо от болестта“.

„Ако имате някакъв вътрешен проблем, който се опитвате да натикате навътре и да го игнорирате, тогава може да ви предпишат успокояващи хапчета или различни видове транквиланти, но те не влияят на истинската причина за това поведение и не я премахват.

Какви други възможности съществуват за преодоляване на изблиците на ярост?

Александър Мясников посъветва тези, които са изправени пред пристъп на агресия, да изпият чаша студена вода и да седят неподвижно известно време. Той добави, че усмивката може да бъде друг ефективен начин за справяне с агресията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес