Стевия вместо захар: употреба и свойства
Още: Какво най-често се подарява на Бабинден?
Още: За 1 кг кайма: Ето какви подправки са необходими
Естественият заместител на рафинираната захар, характеризиращ се с ниско съдържание на калории, се използва не само в готвенето, но и в традиционната медицина. Причината са невероятните му предимства:
Листата на това растение имат почти нулева енергийна стойност, това е полезно за тези, които са на диета. И така, в сух екстракт има 0 kcal, а в 100 g изсушена и нарязана трева - 18 kcal.
Захарта може да стане храна за паразити и бактерии, но стевията не може. Всичко това се дължи на нейните свойства: висока ефективност в борбата срещу гъбичките, антибактериална активност.
Още: Какво задължително има на трапезата за Бабинден?
Още: Честит Бабинден – ето какво празнуваме на този празник
Дори диабетиците могат да си позволят екстракта от "медена трева", тъй като тя не предизвиква рязко освобождаване на инсулин, нормализира нивата на глюкозата и не води до нейното повишаване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Никога не е било по-лесно: 3 навика за стопяване на коремните мазнини, които всеки може да приложи
Дитерпеновите гликозиди, съдържащи се в лечебните листа (сапонини), са известни със своите хомеопатични ефекти върху организма. Те подобряват бронхиалната секреция, регулират водно-солевия обмен, намаляват възпалението, помагат при атеросклероза и имат леко диуретично свойство.
Веществата, които притежава растението, спомагат за намаляване на нивото на лошия холестерол, предпазват от радионуклиди.
Тази билка може не само да предотврати развитието на диабет, но и да намали риска от развитие на рак. Приемането на пречистен екстракт в храната подобрява процеса на обновяване – както на тъканите, така и на клетките. Стевия допринася за нормализиране на кръвното налягане, укрепва стените на кръвоносните съдове.
Още: Варено яйце при високо кръвно: Защо много хора използват този хитър метод?
Още: Всички ги бъркат: Каква е разликата между клементини и мандарини
Стъпки при отглеждане на СТЕВИЯ в билковата градина
Това растение е особено полезно при язви: лекува рани и има противовъзпалителен ефект. Нарушаването на въглехидратния метаболизъм може да доведе до гликемична кома, затлъстяване, панкреатит. "Медената трева" ви позволява да избегнете сериозните заболявания и нормализира основните процеси, които се случват в тялото ни при хранене и храносмилане.
Друго полезно свойство на стевията е, че укрепва имунната система и е полезна при продължителна кашлица. Сапонините, които са част от растението, имат отхрачващо действие.
Билката, чийто екстракт се използва в храната като подсладител, съдържа и силициева киселина, която укрепва косата, костите и ноктите, подобрява външния вид на кожата и намалява риска от деменция на Алцхаймер.
Неограничената консумация на този подсладител може да доведе до понижаване на кръвното налягане, така че пациентите с хипотония не трябва да се увличат по стевията. Достатъчно е да я използвате в минимални дози, за да не си навредите.
Следващият случай е рядък, но понякога все пак се среща - говорим за непоносимост към растението и да направите алергични реакции.
Вреди ли стевията на зъбите и струва ли си да я използвате при тези, които страдат от кариес? Да, защото изследователи от американски университет (Purdue University) са доказали, че екстрактът, получен от медено-сладката билка, е съвместим с флуор и не причинява разрушаване на твърдите тъкани - намалява риска от петна и кариозни лезии.
Въпреки популярността на този уникален продукт и всичките му полезни свойства, той има както поддръжници, така и противници, които приписват канцерогенни свойства на стевията.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.