Макар и да са сред седемте чудеса на древността, Висящите градини на Вавилон от векове са загадка за археолозите, а мнозина ги смятат и за несъществували.
Д-р Стефани Дали от Оксфордския университет ги търси обаче не край гр. Хила в централен Ирак, където е бил древният град Вавилон, а на стотици километри на север, край Ниневия, съобщи в. "Дейли телеграф".
По данни от древни текстове Стефани Дали стига до извода, че градините не са направени от вавилонците, а от техните врагове и съседи асирийците по време на властването на Сеначериб преди около 2700 години. Столица на неговото царство е Ниневия край днешен Мосул в Ирак, където продължават религиозните и етнически конфликти. Макар и д-р Дали да е била там през есента, екипът й преценява, че е прекалено опасно да посетят точното място.
Затова с карти тя насочва местен снимачен екип, който стига с въоръжен ескорт до руините на царския дворец. Кадрите показват голяма купчина от чакъл и пръст, а под нея зеленина и застроен район.
"Това е идеалното място. Изглежда отлично за градини", казва д-р Дали. - Необходими са още изследвания на обекта, но за съжаление това надали ще е възможно, докато съм жива".
Изследванията на Стефани Дали, продължили повече от 20 години, показват, че градините са построени на серия от тераси амфитеатрално, като в основата е имало езеро. До града и земята около него е доставяна вода по 90-километров канал. За зеленината са били необходими около 300 тона вода всеки ден. Тя е вдигана от езерото към терасите с устройство, подобно на Арихмедов винт, но съществувало четири века преди него.
Висящите градини на Вавилон са описани стотици години след съществуването им. Според един от текстовете ги създава цар Навуходоносор във Вавилон 600 години пр.Хр., за да зарадва съпругата си, която тъгувала по зеленината в родния й край. В тестовете от онова време обаче те не се споменават. Разкопките в района също не дават резултат.
Д-р Дали се насочва на север по текст с клиновидно писмо в Британския музей, който описва живота на Сеначериб, живял 100 години преди Навуходоносоор. Теорията й се подкрепя и от барелеф в Британския музей, на който са показани дворцовият комплекс и градини с дървета по тераси и растения, висящи по арки. Освен това д-р Дали установява, че столицата на асирийците, които покоряват Вавилон, става известна като Новия Вавилон. Това може да обясни объркването на имената.
Обектът се вижда на разсекретени снимки, правени от американски шпионски спътници, пише БТА.