Видовден всяка година се пада на 15 юни, а по стар стил на 28 година. Всеки е чувал фразата: "Ще дойде Видовден", в която се крие смисълът на това, че всеки получава своето наказание за всичко лошо, което е извършил. У нас този празник се празнува предимно в районите покрай сръбската граница - Трънско, Брезнишко. Именно в Сърбия този празник е на особена почит. Този ден е един от най-важните в сръбската история. На тази дата е започнала Косовската битка, както и Първата Световна война. Версайският договор, който слагащ край на тази война, също е сключен на тази дата.
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Традиции и обичаи на Видовден
У нас празникът се свързва с обичаите за предпазването от градушки, с култа към Слънцето, както и с възмездието за извършените грехове. Според народните вярвания, Бог изпраща градушките като наказание за човешките грехове.
Видовден – поверията, които трябва да знаем
По изключение този празник не е посветен на светци. Някои източници твърдят, че той носи името на Вида, която е сестра на градушкарите, изпращащи градушки на грешниците, за да ги оставят без реколта. За Вида се знае, че тя разделя правилното от грешното.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Според други вярвания празникът е посветен на езическото божество Видо, което също изпраща градушки на грешниците.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
За росата на празника, известна като видовска вода, се счита, че има не само лечебни, но и разкрасяващи свойства. Вярва се, че ако по изгрев слънце, светниците измият очите си с росата, окъпала билките, те ще прогледнат.
На този ден е забранено да се извършва всякаква физическа работа. Ако това правило се наруши, градушкарите ще се разгневят и ще изпратят градушка.
Друга традиция е свързана с паленето и прескачането на огньове. Според поверията този обичай разпалва любовта и помага на несемейните да се задомят. Обичаят по прескачане на огньове се счита, че има силата да лекува заболявания.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Друг обичай, свързан с празника и с привличането на любов, се изпълнява само от момите. Сутринта те изкарват целия си чеиз на слънце и го подреждат до оградата. Така, минавайки покрай оградата, момците ще видят чеиза и много скоро момата ще открие своя жених.
Въпреки че денят не се свързва с паметта на даден светец, на този ден имен празнуват всички с имената Видо, Вида, Видослав и производните им.
На 15 юни църквата почита Блажени Августин Ипонийски. Поради тази причина имен ден празнуват всички с имената Августин, Августина и производните им.
Кога е Видовден – всеки трябва да знае това!