Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Усещането за мекота на кожата при ласки било илюзия

12 септември 2015, 10:13 часа

Мекотата и нежността на кожата на другия човек, която хората усещат при ласкави докосвания, всъщност е илюзия.

Благодарение на такива усещания в хода на еволюцията са укрепнали връзките между хората, твърдят авторите на статия в сп. Current Biology.

Участниците в експеримент, проведен от Екатерина Фотопулу (Aikaterini Fotopoulou) от Лондонския университетски колеж, винаги посочвали кожата на други хора като по-мека от собствената си (макар че обективно не било винаги така).

Освен това илюзорното усещане се оказало най-силно, когато пръстите умишлено галели кожата на другия човек. Учените споменават за съществуването на специална сензорна система на ласките. Според съавтора на статията Анте Гентш (Antje Gentsch) кожата реагира избирателно на докосвания в определени части на тялото с конкретна скорост, за да достави получателят на докосването максимална наслада.

"Илюзията за мекота на кожата ни разказва за несъзнателен механизъм, благодарение на който в областта на осезанието доставянето на наслада означава да я получиш", отбелязва Фотопулу.

Освен това меката и нежна кожа не просто е приятна за усещане – доказано е също така, че тези свойства при докосване стимулират зоните на мозъка, свързани с емоциите и положителната подкрепа.

Тоест галенето на дете или любим човек се възприема от хората като нещо приятно за самите тях, а илюзията за мекота влиза в качеството на "социално лепило", укрепвайки връзките между хората.

Например гледайки детето, майката изпитва приятни усещания независимо от своите мисли и чувства, твърдят учените.

В бъдеще учените планират по-внимателно да проучат неврофизиологичните механизми на докосванията, а също да изяснят има ли разлита в илюзията за мекота на кожата при контакт със сексуални партньори, приятели и непознати.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес