Качественият сън има важна роля за способността на организма да се възстановява и самолекува. Според специалистите продължителността на сън не бива да е по-кратка от 7 часа, но и не по-дълга от 8, 8 и половина. Лягането трябва да става навреме, а не в късните часове на нощта, защото тогава дори човек да спи 7-8 часа, няма да се чувства достатъчно отпочинал.
В днешно време доста хора се оплакват от проблеми със съня. Най-често срещаните фактори за това са:
- Недостатъчно количество физическа активност.
- Прекомерен стрес в работата и личния живот.
- Някои заболявания – при мъжете нарушена функция на простата, а при жените – менопауза.
- Редовна консумация на алкохол.
- Чести пътувания на далечни разстояния и разстройване на биологичния часовник.
- Прекомерен прием на кофеин.
- Прекаляване с използването на електронни устройства.
Хората започват да имат проблеми със съня, когато нормалните процеси на събуждане и/или заспиване биват нарушени. Когато нарушенията станат хронични, се влошава ритъмът на живот и настъпват проблеми във функциите на мозъка и дейността на нервната система, нивата на енергия силно намаляват, а в някои случаи се появяват и сърдечно-съдови заболявания.
6 мита за съня, които не са верни
Кои билки ще ви помогнат да се справите с безсънието:
Има няколко доста ефикасни билки, които ще ви помогнат да се справите с проблемите със съня. Няма значение дали ще ги приемате под формата на таблетки, капсули или като чай. В някои от билките има триптофан – аминокиселина, която подобрява синтеза на серотонин, който е известен като “хормон на щастието” и е мозъчен химикал, който позволява на нервните импулси да преминат от една клетка в друга. Когато се повишат нивата на серотонина, се подобрява качеството на сън.
Лайка – билката има релаксиращо действие и благодарение на флавоноидите, които има, е ефикасна срещу безсъние, нервност и тревожност.
Лавандула – билката има седативни, антидепресивни и успокояващи свойства. Отпуска нервите, понижава нивата на стрес и стабилизира емоционалното здраве. Лавандулата съдържа линалол – терпенов алкохол, който въздейства върху централната нервна система.
Пасифлора – това тропическо растение се използва като успокоително. Съдържа отпускащи нервите флавоноиди, които намаляват нивата на стреса и облекчават симптомите на тревожност. Също така билката скъсява времето, което е необходимо на човек да заспи и удължава продължителността и повишава качеството на сън.
Лекар: Пийте тази напитка и ще забравите за проблемите със съня
Ашваганда – тази билка доби популярност през последните няколко години. Екстрактите от билката често се препоръчват при хронична умора, безпокойствие и намален жизнен тонус. Тя е отличен избор и при проблеми със съня – в листата ѝ се съдържат съединения, които стимулират съня като потискат усещането за стрес и улесняват заспиването.
Хмел – цветовете на тази билка съдържат растителни химикали, които насърчават заспиването и поддържат дълбок сън нощно време.
Валериана – корените на билката се използват често при безсъние и тревожност. Тя потиска разграждането на невротрансмитера GABA – ефект, който предизвиква подобрение на качеството на съня.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.