Както е известно, много хора вярват, че определени числа носят нещастие. По тази причина даже в някои сгради липсва 13-и етаж – а от 12-и се изкачваш направо на 14-и. Но съществуват суеверия, свързани и с други числа.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Числото 17 в Италия. В Италия освен обичайния суеверен страх от „прокълнатата дузина“ 13, за зловещо се счита и числото 17. Едно от възможните обяснения евентуално се крие в (по-точно „върху“) гробовете на древните римляни, където често се изписвала думата „VIXI“ - на латински „живях“ или „животът ми приключи“. Ако обаче сметнем, че в надписа са използвани не букви, а римски цифри, ще получим: VI + XI = 6 + 11 = 17.
Числото 13 в съдбата на прочути хора. Йохан Волганг Гьоте обикновено прекарвал петък, 13-ти, в своето легло от опасения, че каквото и да стори, рискува да причини нещо лошо.
В такъв ден Бисмарк не подписвал абсолютно никакви документи.
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Когато английската кралица Елизабет посетила Германия през 1965 г., организаторите на пътуването забелязали в последния момент, че влакът идва на коловоз 13 на жп-гарата. Наложило се спешно да сменят коловоза.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Наполеон никога не започвал сражение в петък, 13-ти.
Обаче, има хора, които пък, напротив: считат, че 13 им дава добри шансове. Например, първият пилот, прелетял Атлантика - Чарлз Линдберг, всъщност не бил първият, а 13-ият, който се опитал да стори това. Но 12 опита преди него завършили с неуспех.
Композиторът Арнолд Шьонберг се страхувал ужасно от „дяволската дузина“ - тя го и погубила. Той умрял на 76-годишна възраст; по мнението на личния му астролог, тя била фатална за Шьонберг, понеже сумата от числата е 13. А композиторът починал в петък, 13-и.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Числото 42. Малцина знаят, че числото 42 е твърде мистично и необикновено. Така, например, в древноегипетската „Книга на мъртвите“ се утвърждава, че подир смъртта си хората ще отговарят за 42 смъртни гряха, извършени от тях, пред 42 божества.
Преди да изостави тленното си тяло и да остане завинаги в „астрала“, Буда отговарял на въпроси в продължение на 42 години.
В разказа на Николай Гогол „Нос“ главният герой трябва да служи до 42-годишна възраст – по този начин оправдава своето силно нежелание да се обвърже с брак.
Молитвата „Ана бе коах“, позната на почитателите на учението Кабала, се състои от 7 реда, а всеки отделен ред съдържа 6 думи (7 x 6 = 42). Също така, има твърдения, че Кабала започва да се изучава едва след 42-годишна възраст.
42 е символично в живота и творческата съдба на знаменития руски поет К. Балмонт - роден 42 години след бунта на декабристите. Сътрудничи в емигрантското списание „Червено знаме“, излизащо в Париж, и отпечатва в него 42 стихотворения. Константин Балмонт умира в 1942 г.
Същото число се среща в книгата на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата": "Тогава кралят записа набързо нещо в бележника си и извика: „Тишина! Закон номер 42: Всички лица, по-високи от миля, веднага да напуснат залата на съда!“