Употребата дълго време на определени антидепресанти има връзка с деменцията, сочи мащабно британско проучване, което беше огласено днес. Макар че в същото време учените твърдят, че не могат да кажат със сигурност, че антидепресантите са причина за заболяването.
Изследването е извършено върху над 300 000 души във Великобритания и то стига до извода, че при хората с диагноза деменция почти една трета са повечето, на които са им били предписани т. нар. антихолиргечни лекарства за лечение на депресия и определени състояния на пикочния мехур между четири и 20 години по-рано, предаде БГНЕС.
"Това, което не знаем със сигурност, е дали лекарството е причината за деменцията", казва Джордж Сава от университета в Школата по обществено здраве в Източна Англия. Той е автор на изследването, публикувано в медицинското списание BMJ.
"Може да се каже, че тези лекарства се предписват за много ранни симптоми, показващи началото на деменция".
Антихолинергичните лекарства блокират някои нервни импулси, например, за да намалят спазмите на мускулите на пикочния мехур и да облекчат симптомите на депресията или болестта на Паркинсон.
Антихолинергичните антидепресанти включват амитриптилин, досулепин и пароксетин, твърдят изследователите, които са сравнявали медицинските досиета на 40 770 пациенти с деменция над 65 години с тези на 283 933 души без деменция.
"Повече от 50 милиона души по света са засегнати от деменция и този брой ще бъде около 132 милиона до 2050 г.", заяви Сава.
"Разработването на стратегии за предотвратяване на деменцията следователно е глобален приоритет."
Резултатите от проучването показват "потенциален превантивен подход", който изисква по-нататъшно разследване.