Най-голямата медицинска благотворителна организация във Великобритания – Wellcome Trust, е дала обществен достъп до своята обширна база данни със снимки.
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Френска месингова спринцовка, XVII век.
В колекцията са събрани снимки на лекарства, инструменти и артефакти на научната култура, които са били в употреба в продължение на столетия.
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Спринцовка от слонова кост, Шри Ланка, XVIII век.
Очевидно за успехите на науката най-добре могат да разкажат медицинските постижения и инструменти. Ето и някои от оръдията на лекарите от миналите векове.
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Уред за клизма с бутало и резервоар. Япония, XIX век.
И разбира се, нищо не може да разкаже по-добре за успехите в медицината от спринцовката. Във въпросната колекция експонатите са съществено множество – от месингови през XVII век и от слонова кост, които се използвали и през 18-ото столетие, до спринцовки от стъкло и неръждаема стомана от ХХ век. Всички те явно са служили доста по-дълго от нашите съвременни еднократни спринцовки.
Хирургически инструменти, XVI век.
Има и хирургични инструменти, от типа на тези, които виждате на снимката от XVI век. Вдясно – нож с две остриета и хирургични щипци за изваждане на накрайници на стрели и куршуми.
Белгийска желязна “усмирителна маска за кавгаджии”.
Този смразяващ образец прилича на средство за изтезание на Светата инквизиция, което не е много далече от истината – този уред се води желязна „усмирителна маска за кавгаджии“ и е от 1550 г. От названието става ясно, че е използвана за публично унижение и наказание, основно на жени, които говорели против властта, карали се с хората, със съседите, богохулствали или лъжели. Просто ужасно изобретение.
Шлемът на джедая, 1980 година.
По-приятно изглеждат „шлемовете на джедаите“ от 80-те години. Те са използвани заедно със скенерите за магнитно-резонансна томография за изследване на мозъка, за да не се отваря черепът. Думата „джедай“ е използвана, за да може да се поставя по-лесно на деца.
Метална протеза на ръка, 1890 година.
Още по-достойна на вид е стоманена ръка с месингова китка от 1890 г.
Модел на око, 1840-1900 г.
И накрая този предизвикващ нервни конвулсии шаблон на око…
…И не едно, а в комплект с образци в куфарче.
Кутия с изкуствени очни ябълки.
Кутия с изкуствени очни ябълки.
Още интересни истории четете в сайта megavselena.com