Най-голямото езеро в света е Байкал, никое друго езеро няма толкова голям обем прясна вода. В Европа има огромен брой езера, но само няколко са важни обекти на водни ресурси, по-често тяхната дълбочина не надвишава няколко десетки метра.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Езерата са основният източник на питейна вода, която в света е само 3% от общото водоснабдяване на Световния океан. В Европа има най-малката част от езерата, които рядко са дълбоки.
Най-голямото езеро в Европа е Каспийско море и то е солено. По водни запаси Каспийско море е на трето място в света, на второ място след езерото Байкал и Танганайка. Обемът на водния басейн на Каспийско море зависи от сезона, но средно е около 370 хиляди квадратни км.
Най-голямото езеро в Европа има неравномерна дълбочина. Установено е, че най-голямата дълбочина на Каспийско море е в южната част на езерото и е 1025 м.
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Най-дълбокото езеро на планетата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Учените все още спорят към коя хидравлична система да припишат Каспийско море - към моретата или към вътрешните води. Поради внушителните си обеми, то заслужено може да бъде причислено към моретата, но проблемът е, че Каспийско море няма основната характеристика на всички морета - няма достъп до океаните.
Най-голямото езеро в Европа има брегова ивица с дължина 7 хиляди километра. По-голямата част от бреговата линия принадлежи на Казахстан, само след това на Русия, Туркменистан, Азербайджан и малко на Иран. Символичното значение на Каспийско е, че това така наречено море разделя Европа от Азия.
Каспийско море има богата флора и фауна. Съдържа около 100 вида риби. Това се обяснява с факта, че освен Волга, Терек, Урал, Самур и Сулак, още 130 реки се вливат в Каспийско море. По бреговете му има и 50 острова.
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Ладожко езеро
Най-голямото сладководно езеро в Европа е Ладога, обемът му е 838 квадратни км. В Русия то е на второ място след Байкал по количество запаси от питейна вода. Ладожкото езеро се намира на границата между Република Карелия и Ленинградска област. Благодарение на речната връзка Ладожкото езеро образува единна водна система с езерата Илмен и Онега.
На езерото има около 660 острова, от които 500 са разположени на север. Валаамският архипелаг от 50 острова е най-голямата колекция от острови. Обикновено островите на Ладожкото езеро имат площ от повече от 1 ха и са разделени един от друг с малки проливи - скери.
Единствената река, която изтича от басейна на Ладога, е Нева, тя отнема 92% от водния баланс от езерото. В същото време 32 реки се вливат в езерото, като по този начин формират основния източник на нарастващи водни обеми. Следователно дълбочината на езерото е неравномерна и зависи от сезонното ниво на водата. Докато в близост до южния бряг средната дълбочина е 50 м, най-голяма е дълбочината на север - 250 м.
Ладожкото езеро има висока степен на прозрачност на водната повърхност. Най-високата е в центъра на езерото - при ясно време до 4,5 m се вижда дълбочината на водата, докато в близост до западния бряг - 2,5 м, а в близост до източния - само 1,5 м.