Дори да не го осъзнавате, в дома ви мебелите, домашните любимци и дори килима отделят опасни съединения за вас и вашите близки. Сред тях са бензолът, формалдехидът, трихлоретиленът, ксилолът. Те могат да се отделят дори от матрака ви. Живеем в градска среда, която не е чиста достатъчно и дори само едно отваряне на прозореца внася и доста бактерии и микроби, но все пак трябва въздухът да се освежава.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Ако тези химикали са прекалено концентрирани в дадено помещение, те могат да причинят главоболие, астма, парене на очите и други заболявания за обитаващите. Ето и кои растения са полезни за дома ви, така че да пречистите въздуха.
Те идват на помощ в компактен размер, тъй като повечето са с декоративни размери. Различни проучвания показват, че следните растения са един от най-добрите избори за пречистване на въздуха у дома.
· Бамбукова палма – справя се чудесно с пречистването на въздуха от токсини. За да се развива добре изисква директна слънчева светлина и влажна почва, както и достатъчно пространство. Подходящо е за дневната или пък за терасата.
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
· Алое – използва се често в козметиката и има своето положително влияние върху организма. Идеално е за помещения, които са с по-малка концентрация на формалдехида.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
· Драцена – известна е още като „драконово дърво“. Тя обича да е топло и влажно, така че през зимата трябва да ѝ осигурите именно такава среда. Успешно се бори с формалдехида, ксилол и бензол. Ще ви свърши работа дори въздухът да е силно замърсен.
· Сансевиера – това е стайно растение, което не изисква особено големи грижи. Нужно е почвата да не бъде подгизнала, за да не гният корените. Успешно ще неутрализира бензола и трихлоретилена.
· Фикус – той е полезен във всичките му разновидности. Има нужда от много светлина и топлина. През зимата температурите не трябва да падат под 18 градуса, а поливането да бъде умерено.
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
· Бръшлян – той е фино виещо се растение, което не изисква особено големи грижи. Вирее добре и на полусянка, като има позитивно влияние върху различните видове алергии и астма. Правени са различни тестове, които показват, че ако растението е поставено в саксия поглъща близо 60% от праха, който се съдържа във въздуха. По този начин е от полза на хората, които имат дихателни алергии.
· Бостънска папрат – това растение има най-бързо действие с формалдехида, в сравнение с останалите, които изброихме по-горе.
Други мощни градове на въздуха са финиковата палма, филандендронът, хризантемите и монстера. Последните са в декоративни размери и са подходящи за домове, в които няма особено място и не можете да си позволите да отглеждате много големи растителни видове.