Най-добрият и здравословен шоколад е полусладкият или, както го наричат още, „черният шоколад“. Този вид съдържа най-доброто съотношение между процентното съдържание на какао и обема на другите хранителни вещества. По тази причина е по-богат откъм ценни антиоксиданти – те защитават клетките и предпазват от преждевременно остаряване. Обаче, когато черният шоколад се консумира прекалено, може също да се напълнее и той да увреди здравето поради натрупване на мазнини.
Още: 28 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Още: Знаете ли как червеното вино влияе върху пикочната киселина?
Ето какво разказва д-р Татяна Занин в това видео.
Какаото, присъстващо в полусладкия шоколад, също допринася за борба против холестерола, за по-добро здраве на сърцето, за предотвратяване на тромбози и даже за повишаване на настроението. Все пак, за да реализирате тези предимства, в никакъв случай не бива да преяждате.
Основните предимства на черния шоколад са следните.
Още: Лекар: Кои симптоми подсказват за сериозно преяждане?
Още: Тези сладки с овесени ядки и банан се превръщат в истински хит
- Повишава настроението - тъй като облекчава усвояването на хормона серотонин.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Чували ли сте за тигровите ядки и техните прекрасни ползи
Още: Ползите от ходенето бос и защо е важно да го практикуваме
- Придава енергия на централната нервна система. Причината е наличността на теобромин - вещество, по въздействието си сходно с кофеина.
- Представлява бариера за появата на рак - понеже в него са налице антиоксидантите флавоноиди, които предпазват клетките на организма.
Полезните свойства на черния шоколад
Още: За приготвянето на шкембе чорба е добре да знаем тези 3 тънкости
Още: Кои са най-вредните съставки в козметиката
Как да изберем най-здравословния шоколад?
Най-добрият за здравето шоколад е онзи, който съдържа над 70% какао. Точно какаото е първият компонент, на който трябва да обърнем внимание. Захарта би трябвало да е в малко количество, за предпочитане под 10 г. Въобще, от гледна точка на здравето, е по-добре да бъде подсладен със стевия - това е естествен подсладител. Предпочитание трябва да даваме и на шоколадовите бонбони, произведени с органични съставки; какаото в тях не съдържа пестициди или токсини, които да намалят неговите хранителни качества и, съответно, да ограничат ползите.
Освен изобилието на антиоксиданти, полусладкият шоколад съдържа калории и мазнини. По тази причина, за да е полезен за здравето, той трябва да бъде консумиран за предпочитане след закуска или обед. Не го консумирайте по друго време на деня.
Ефекти за черния дроб
Консумацията на ограничени дози полусладък или черен шоколад допринася ползи за черния дроб. Консумацията обаче на други разновидности, бял или млечен шоколад, не оказва същия ефект. Ала прекомерното консумиране на черен или полусладък шоколад води до симптоми на чернодробни проблеми даже при здрави хора - като световъртеж, умора, главоболие, липса на апетит, гадене, горчив вкус в устата, повръщане.
Лекар: Това е най-вредният шоколад
Антиоксидантните вещества, налични в шоколада, улесняват притока на кръв във вените към черния дроб, благоприятстват неговата функция, включително при проблеми като портална хипертония или цироза.
В случай на прекомерно консумиране на шоколад, това, което можете да направите за черния дроб, е да спрете консумацията му, също на всякакви алкохоли и мазнини. Заместете ги с детоксикиращи чайове с горчив вкус за 1 - 2 дни или докато симптомите изчезнат.
Ползите от полусладкия шоколад за сърцето
Полусладкият шоколад е полезен за сърцето поради многото антиоксиданти, които облекчават кръвообръщението, улесняват адекватния кръвен поток в организма и така намаляват рисковете от сърдечни проблеми. Дори само 1 квадратче на ден, около 5 грама, след закуска или обяд е достатъчно, за да получите всички предимства на полусладкия шоколад. В допълнение, теоброминът в черния шоколад подсилва сърдечните мускули.
Внимание! Статията предлага само информация, но не и медицинска инструкция. Обръщайте се винаги към диетолог-медик!