Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Психотерапия… чрез чистене!

27 ноември 2021, 18:20 часа

Вече от години психолози провеждат международни изследвания относно това, как почистването и домакинската работа се отразява на психиката на човек. В последното издание, направено от международен изследователски институт в единадесет държави, респондентите посочиха интересен аспект на почистването на дома.

Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Оказва се, че за много хора почистването е начин за релакс, а дори и вид медитация! Това е мнението на поне 75% от британците и 59% от французите. Почистването като дейност, която предприемаме, на практика може да ни накара да се чувстваме по-добре. Струва си да направим по-задълбочен анализ на това неочаквано заключение.

Живеем в много динамично променящ се свят и без съмнение в смутни времена. Намирането на начин да се отпуснете за релакс стана наложително. Как почистването може да бъде дейност, която помага в това?

В ежедневната надпревара хората се нуждаят от много време, за да се отпуснат. Те страдат от нарастващи изисквания както в професионалния, така и в личния живот, времевия натиск и желанието да изпълнят своите стремежи във всяка област. Какво общо има почистването с това? Е, има и то много!  Невробиолозите са открили, че мозъкът ни произвежда специфични, ендогенни вещества - така наречените "хормони на щастието", когато може да функционира рутинно. И точно това е аспектът, който прави почистването. Фокусираме се върху настоящия момент, умът ни се освобождава от натрапчиви мисли – става ясно, а освен това усилията, положени в почистването, възнаграждават чистотата в къщата.

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

Изследванията показват, че стресът често не е причинен от външен натиск, но 70% от него е причинен от вътрешна нагласа. Нашата личност решава за това. Хората, които приемат стреса не като нещо лошо, а натиск, с който не могат да се справят, решават тази дилема лесно. Те се фокусират върху това, което е осъществимо и не губят енергията си за самокритикуване.

Когато почистваме, ние "сме си господари на самите себе си" и можем да свършим работата, както си поискаме. Важно е, че усилието на невроните, работещи тогава, е минимално и това прави мозъка ни отпуснат. Нищо чудно, че почистването се превръща в ритуал за релакс за много хора.

Важно е да се увлечете със задачата в момента. От гледна точка на психологията, това е перфектен начин да почувствате собствената си свобода и влияние върху заобикалящата реалност. Много хора описват почистването с този подход като медитативно преживяване.

 

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес