Мъжкото облекло се различава от дамското с по-малкото си разнообразие. Но няма единен възглед дори по отношение на детайлите на мъжките костюми, които са без особено значение. Това довело до осъзнаването на необходимостта от създаване на единен набор от правила.
1. Копчетата върху ръкавите на сакото.
Казват, че копчетата върху ръкавите на сакото при китките са резултат от копиране на успешно решение, реализирано в униформа за военнослужащи. Някога войниците имали лошия навик да бършат носовете си в ръкавите. Оригиналното решение на този проблем под формата на шиене на копчета се приписва на Наполеон, който научил войниците си да използват носни кърпички, подобно на аристократите, а не да бършат носа си с ръкава. Най-високите армейски чинове имали най-големите копчета, така давали пример в това отношение на своите подчинени.
Вечните модни съвети от прочути дизайнери
Обикновено на ръкавите се поставят четири копчета, които трябва да се допират. Друго традиционно изискване за тях е действително да функционират, т. е. ръкавите да може да се разкопчават и закопчават с тях – а не просто да бъдат зашити за украшение. Това е един от начините да се подчертае високият статус на собственика на костюма.
2. Риза по правилата.
Според общоприетия стандарт ръкавите на ризата трябва да се показват изпод тези на сакото. Но колко да се показват? Всички са съгласни, че 3-4, най-много 5 сантиметра. Трябва обаче да се има предвид и факта, че през последния половин век дизайнът както на якетата, така и на ризите, се е променил. В старите времена маншетът на ризата трябвало да пада почти до средата на дланта и в същото време да може да се повдигне с леко движение на ръката, за да се погледне, например, часовника. В днешно време модата е променена, маншетите са по-плътно прилепнали към ръката. В отговор на тази тенденция ръкавите на сакото са по-къси.
3. Долното копче на сакото.
Разгорещени дискусии се разгръщаха около долното копче на сакото и най-сене се стигна до крехък консенсус: долното копче трябва да бъде разкопчано, а в седнало положение – също и горното.
Женският костюм се завръща на мода
4. Панталонът.
През миналия век лесно можело да скриеш пистолет в джоба на панталона си. Дължината на самия панталон била такава, че покривала петата. Крачолите били широки - за да ги поддържат в правилната форма, използвали маншети. Обувките били по-груби, а кожата за производството им – по-твърда. Такива обувки хармонирали добре с панталоните от онова време.
Предизвикателството към тази комбинация от широк панталон и традиционни обувки хвърлили италианците през 1980-те години. След тях целият свят започнал да свиква с факта, че стилният делови мъж може да носи тесни панталони.
5. Модата на вталените костюми.
Вталените костюми навлезли в Европа в средата на миналия век и оттогава си остават модерни. Те могат перфектно да подчертаят мъжката фигура и са подходящи както за делови събития, така и за забавления.
Новите модни тенденции промениха и изискванията към производството на мъжко облекло. Костюмите губят вътрешните си слоеве, а талантливият немски дизайнер Дирк Бикембергс направи истински пробив, когато неговата компания започна да шие костюми от еластична материя.