Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пости 2024 - всичко, което трябва да знаем за тях

13 ноември 2023, 15:35 часа

Според традициите на християнската православна църка през всяка календарна година има 3 многодневни (големи) поста. Те предшестват големите християнски празници – Въскресение Христово, Успение Богородично и Рождество Христово.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Пости 2024 - кога се падат

През 2024 година те се падат на следните дати:

  • Великденски – 18.03 – 4.05
  • Богородични – 1-14.08
  • Коледни – 15.11-25.12

През 2024 година според православния календар няма да има пост преди Петровден. Ако в съответната каленадарна година, Великден се пада на или след 5 май, тогава не се отбелязват Петрови пости. Но в случая големият християнски празник Възкресение Христово се пада на 5 май и съответно през 2024 година няма да има Петрови пости. Те винаги започват в неледя, 8 седмици след Възкресение.

Лекар: Тези храни са най-добрият заместител на месото по време на пости

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Като през всяка каленадарна година, така и през 2024 има еднодневни пости, които се падат съответно през конкретни дни от седмицата – сряда и петък, както и в деня срещу Богоявление, на Кръстовден, в деня на обезглавяването на свети Йоан.

Първият еднодневен пост през 2024 се пада на 5 януари по нов стил или на 18 януари по стар стил – това е постът в навечерието на големия християнски празник Богоявление.

По нов стил постът в чест на св. Йоан се пада на 29 август, а по стар стил на 11 септември.

пости 2024

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

На 14 септември вярващите постят в навечерието на Кръстовден, отдавайки почит към страданията на Христос при разпъването му на кръста.

Отделно от тези пости всяка сряда от седмицата се пости в чест на Христовите страдания. Петъчният пост почита страданията и смъртта Христови.

Постът включва отказ от блажна храна – това включва продуктите с животински произход. Но също така постенето не предполага консумацията на големи количества от разрешената храна. Чрез пост християните очистват не само телата, но и душите си от греховете, подготвят се посрещането на големите християнски празници.

Великденски пост 2024 година

Това е най-строгият и продължителен пост през годината. Неговото начало винаги е 7 седмици преди Възкресение. Първият му ден е понеделникът след Сирни Заговезни – 18.03.2024 година. Но в случая консумацията на месо трябва да се преустанови седмица преди началото на поста. Празникът Сирни Заговезни, известен още като Месни Заговезни, е последният ден, в който е разрешена консумацията на месо. През 2024 година той се пада на 10 март.

През Сирната седмица, предхождаща Великденските пости, е разрешена консумацията на млечни продукти и яйца, но не и на месо.Строгият Великденски пост изключва употребата на олио и всякакви растителни масла, както и консумацията на вино. По време на спазването му има и някои изключения.Може да се консумира риба на Благовещение, както и на Цветница. В дни от седмицата събота и неделя е разрешена консумацията на вино и растителни мазнини, но единствено в строго ограничени количества.В деня на Разпети петък от Страстната седмица, предхождаща Великден, постът е най-строг. Постещите не трябва да ядат и да пият никакви течности, включително и вода.

Богородични пости 2024

Подобно на Великденския пост и този е с изключително строг характер – започва на 1 август и приключва на 15 август с честването на Успение Богородично. Той е свързан с надеждата и любовта към Богородица. Забранена е блажната храна, която включва месо и млечни продукти. Разрешава се консумацията на риба единствено в деня на Преображение Господне, който се пада на 6 август. Разрешена е консумацията на всякакви плодове, зеленчуци, мед и зехтин.

Коледни пости 2024

Всяка година Рождественският пост започва на 15 ноември и приключва на Коледа – 25 декември.

Най-строгата част от този пост е в периода от 15 до 22 ноември – изключват се напълно всички животински продукти. В периода от 23 ноември и разрешена консумацията на риба, както и на вино в умерени количества. През този период изключение правят дните сряда и петък, които за цялата година, според християнския църковен календар, са обявени като дни за пости. В периода от 20 до 24 декември постът също е строг и се изключват всякакви животински продукти. Разрешени са ядки, семена, бобови храни, плодове и зеленчуци, олио.

Още: Лекари разкриха как е правилно да се храним по време на пости

 

 

 

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес