Татулът е едновременно токсично и лековито растение, съдържащо алкалоиди, способни да причинят животозастрашаващи състояния не само при консумация под формата на чай, хранителна добавка или в сурово състояние, но и при вдишване на аромата на цветовете на растението. Симптомите на отравяне се проявяват предимно при предозиране, но всяка употреба на татула следва да е изключително внимателна и под лекарско наблюдение.
Още: Как да изберем най-добрата саламура за сирене
Още: Руска ли е руската салата – ето откъде идва
Токсичното въздействие се проявява чрез следните симптоми на отравяне:
- проблеми с преглъщането,
- разширяване на зениците,
- кожни изменения – зачервяване на кожата,
- учестено дишане,
- халюцинации и промени в съзнанието и когнитивните функции,
- превъзбуда,
- бързо и неразбираемо говорене,
- промени в сърдечния ритъм,
- диария, примесена с кръв,
- хиперрефлексия.
При подобри симптоми – един или няколко – следва незабавно да се потърси медицинска помощ, ако се подозира консумация или вдъхване на татул – целенасочено или по невнимание.
Татулът обаче се оказва изключително интересно растение. Макар съдържащ отровни вещества и токсичен над определени норми, се прилага за лечение и повлияване на редица състояния и заболявания. Медикаментите, в които се влагат листа от растението, са насочени към контрол и лечение на спазми на гладката мускулатура, за успокояване на нервната система, при задух, както и външно при проблеми със ставите и костите най-вече при системни автоимунни заболявания като ревматоиден артрит, както и при радикулит.
Още: Какви чудеса се случват в нощта срещу Богоявление
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 януари /валутен калкулатор/
На какво се дължат лечебните свойства на татула?
Способността на растението успешно да повлиява спазми и болки се дължи на кумарините и фенолните киселини. Татулът подпомага контрола върху астма, спастична кашлица, мигрена, някои психични заболявания. Той успешно намалява секрецията на потта, слюнчените и стомашните жлези и секрецията на панкреаса благодарение на хиосциамина, който съдържа.
Кои части на татула се използват за лечебни цели?
Основно се използват листата и корените на растението. Времето за бране е есента. Важно е да бъдат ефективно изсушени. От татула се приготвя и тинктура, която се пие на капки. Употребява се и външно при ревматологични заболявания.
Още: Какво се прави на Богоявление за късмет през новата година
Още: Топ 12 на най-красивите места в Италия
За какво да внимавате?
Никога не предприемайте лечение с татул без лекарски съвет и извън контрола на лекар! Това начинание може да бъде изключително опасно и да резултира в токсична реакция и отравяне, а не с очакваното подобрение на здравословното състояние и успокояване на симптомите на заболяванията, за чието облекчаване и лечение се счита, че татулът помага. В случай на симптоми на отравяне потърсете лекарска помощ за елиминиране на отровата от организма.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация. Приемът на татул без лекарска консултация е на ваша отговорност.