Места е една от най-красивите български реки. Образува се от сливането на Черна и Бяла Места. Протича през територията на Югозападна България и продължава към Северна Гърция, където се влива във водите на Бяло море. Дълга е 273 км, от които 126 км са на територията на България и 147 км са в Гърция.
Древните имена на Места са Нестос, Месос и Несос.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Откъде извира река Места?
За начало на реката се приема Бяла Места, която извира от езерото Грънчар.
Грънчарските езера
Грънчарските езера представляват група от 3 езера в Източния дял на Рила, разположени в отворен на север циркус между връх Суха Вала (2693 м) и седловината Джанка (2349 м). Най-голямо от трите езера е най-долното - езерото Грънчар. То е плитко с максимална дълбочина 2 м и има удължена форма, като от югозапад на североизток дължината му е 320 м, а ширината до 130 м. Площта му е 37 дка. От северния му ъгъл изтича поток, който дава началото на река Бяла Места.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Другите две езера са малки и се намират югозападно от първото. Северно от езерото Грънчар през седловината Джанка преминава камионен път от село Бели Искър за град Якоруда.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Коя река е най-големият приток на Дунав?
Черна места
Черна места извира под името Ражавица, на 2434 м надморска височина в Източната Рила, между върховете Сивричал (2641 м) на юг и Равни чал (2637 м) на север. До стената на язовир “Белмекен” тече на юг, а след това на югозапад под името Софаница. След устието на река Леевщица реката завива на юг вече под името Черна Места. При село Черна Места, долината й става с югозападно направление и на 1,8 км след селото, на 941 м надморска височина, се слива с идващата отдясно река Бяла Места и заедно дават началото на същинската река Места.
Пътят на Места
Река Места протича през едни от най-красивите местности на Западна България. Около 50% от водосборния й басейн е зает от гори. По цялото течение на Места водата е с добри условия за напояване. В някои зони се развъжда риба. Във водосборния басейн на Места са изградени язовирите Доспат и Широка поляна, както и четири водноелектрически централи.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Най-величествена е реката при достигането си до село Елешница и град Добринище, където образува серия от живописни завои, чиито форми силно наподобяват подкови (меандри). Особено красиви форми реката извайва и при пролома Момина клисура. Места напуска границите на България южно от село Годешево през Хаджидимовския пролом. Крайната дестинация на Места е делтата на Егейско море, която се намира на няколко километра източно от курортното селище Керамоти.
На коя река има най-много градове в България?
Районът на Места наскоро бе обявен за защитена зона с цел опазване на дивата флора и фауна.
На река Места има само един български град - Якоруда. Причината да има малко населени места е, че реката минава по силно планински терен. Същото се наблюдава и на гръката територия, където на повече от 100 км има само 3 села.
Притоци на река Места
Средната надморска височина на долината на река Места е 1318 м. Тя има най-високото поречие в България. Тази надморска височина се отразява и върху гъстотата на речната й мрежа. Места има около 30 притока. Всички те водят началото си от високите български планини Рила, Пирин и Западните Родопи. Най-големият приток на Места е река Доспатска, която се влива в нея на гръцка територия.
Други нейни притоци са Бистрица, Канина, Брезнишка, Глазне, Мътница, Златарица, Добринишка, Ретиже.