Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откъде идва изразът - музикант къща не храни?

05 май 2022, 19:50 часа

Навярно и вие все някога сте чували израза: Музикант къща не храни?

Още: Какво не се яде на първия ден от Новата година?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 1 януари /валутен калкулатор/

Дали е така в наши дни и кой е измислил израза?

Изразът произлиза от една детска приказка, която се разказва на децата. В нея главният герой е щурчето, което свири ли свири по цели нощи. Другата главна героиня е мравката, която учи малкото си, че трябва да се труди, за да може да се прехранва и да издържа един ден своето семейство.

“Музикант къща не храни”

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 1 януари /валутен калкулатор/

Още: Какво не трябва да се прави на Васильовден?

Така казва старата народна поговорка. Според народа от едно време хората, които свирят, пеят и се веселят са добри хора, умели свирджии на акордеон, китара, цигулка и пр., но от близкото минало и в днешното време те не могат да изкарат кой знае какви големи суми. Според народните приказки те събират по куфарите си монети, подхвърлени им от минувачите, въпреки дарбата и уменията им.

Кои са най-често използваните български фрази и изрази

Откъде идва изразът?

Малко двусмислен ще е отговорът на подобен въпрос. Дали от старите приказки, с които учим децата си. Дали от предубежденията, че само бедни и просяци стоят по улиците, за да събират подаяния или е друго?

Още: Как най-бързо да овлажним въздуха в стаята през зимата?

Още: Тези любовни фрази на италиански е хубаво всеки да прочете

Факт е, че има закони и правила, които уреждат тези неща и това да бъде създаван шум в не регламентирано време може да струва доста солено на музиканта.

Факт е, че хората, които създават и изпълнават музика са истински гении. Те се отдават на това изкуство не, за да станат богати, а защото творят красота. Те създават онази красота, която може да проникне и в най-скованите, ледени и вкаменели сърца, за да внесе малко спокойствие, хармония, утеха, илюзия и дори богатство, на което никоя друга сила не е способна.

В заключение:

Музиканти по улиците на големи градове по света винаги е имало и ще има. И вие може да ги чуете. Те са под мостове, в подлезите на метрото, по пешеходни алеи, дори в паркове и градинки. Те са част от онази автентична и неподправена обстановка, която е била и ще бъде, дори когато нас ни няма!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Екатерина Георгиева
Екатерина Георгиева Отговорен редактор
Новините днес