Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обърни внимание на тези неща, преди да наемеш жилище

20 ноември 2021, 09:40 часа

Подозрителни аванси, пропуски в договора за наем на жилище, неясноти по много важни въпроси - това са само част от проблемите, които може да срещнете. Как безопасно да наемете жилище и как да се предпазите от потенциални измами? Ето проблемите, които всеки наемател трябва да има предвид.

След много часове, прекарани в търсене на жилище, най-накрая се е появила идеалната оферта и търсещият е готов да ви наеме апартамента? Чудесно! Преди да го направите обаче, трябва да помислите за няколко важни момента, когато става въпрос за наеми. Трябва да вземете правилното решение, да защитите правата си и да избегнете проблеми в бъдеще.

Внимателно сравнете съдържанието на рекламата с реалността. "Уютна спалня" може да се окаже тясна стая, "зеленина" - занемарена площадка, а "10 минути от центъра" – може би, но с хеликоптер...

Дори ако рекламата е леко преувеличена, това не означава веднага, че трябва да се откажете от наемането на това жилище. Пълната проверка на рекламата може да се отплати! Като извадите малките лъжи на собственика (тези, за които можете да си затворите очите), можете да създадете поле за договаряне на по-ниска цена на наема.

Наемодателят собственик ли е на апартамента?

Не забравяйте, че имате право да поискате от наемодателя да покаже нотариалния акт и извлечение от имотния регистър или неговия номер за допълнителна онлайн проверка. В крайна сметка трябва да знаете от кого наемате апартамента. Отказът да предостави тези данни трябва да породи подозрения.

Ами ако например на въпроса за нотариалния акт за собственост чуете, че апартаментът е на лелята на този, който го предлага? Поискайте от него да покаже пълномощното в писмен вид. Лелята - ако наистина съществува - трябва да е уредила документа за собственост.

Въпреки че наемодателите могат да бъдат възмутени, когато бъдат попитани за ситуацията със собствеността, не се обезкуражавайте. Това е едно от най-важните неща при наемане на жилище, така че за да избегнете проблеми в бъдеще, трябва да сте абсолютно сигурни с кого подписвате.

Наемането на жилище не е изповед

Понякога можете да попаднете на изключително любопитни собственици, които ще започнат да задават много проницателни въпроси още при първата среща. Кога си лягаш? Колко често излизаш? Пиеш ли алкохол? Ходиш ли на църква?

Не се хващайте на такъв разпит - не е нужно хазяинът да знае всичко за вас.

Личните въпроси трябва да бъдат предупреждение, така че бъдете внимателни. Ако собственикът вече се интересува колко често се виждате с гаджето или приятелката си, тогава той може да започне да нарушава личното ви пространство, например с неочаквани посещения.

Добре е също така сами да зададете условията на плащане.

 

Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес