Мнозина са убедени, че бирата е здравословен продукт и използват редица аргументи в подкрепа на това. И за да не се напият, те избират „нула“, тоест безалкохолна бира. Но наистина ли е толкова безвредна, има ли опасност от нея да се развие зависимост?
Вредно ли е пиенето на бира без алкохол или не?
Колкото и да е странно, безалкохолната бира причинява дори повече вреда на тялото от обикновената бира. Въпросът тук е, че бъбреците не могат напълно да изчистят такъв продукт, така че част от канцерогените се установяват в този орган. В резултат на това, бъбреците страдат силно, особено при продължителна употреба на бира. В крайна сметка може да възникне възпаление, което рискува да прерасне в пиелонефрит.
Любителите на безалкохолната бира обикновено страдат от болки в стомаха. Продуктът е силно дразнещ за лигавиците. И ако човек вече има гастрит, тогава с повишена употреба на тази бира лесно може се прерасне в язва.
Изобилието от въглероден диоксид в бирата също има лош ефект върху червата: появява се подуване на корема, метеоризъм и в резултат на това усещане за пълнота, пренаселеност. Всичко това е изпълнено с появата на неприятни заболявания като колит или синдром на раздразнените черва.
Лекар разкри 2 полезни свойства на безалкохолната бира
Няма ли никаква полза?
Безалкохолната бира съдържа антиоксиданти, които намаляват окислението в организма. Съдържа и В витамини, които са добри за нервната система, както и участват в много биохимични процеси.
Сред несъмнените предимства на безалкохолната бира е наличието на съвсем малко калории, затова я предпочитат хора, склонни към наднормено тегло. Но дори тя съдържа хмел, което води до появата на "бирено коремче" при мъжете. В резултат на това се оказва, че вредата от такава бира надвишава ползите, така че лекарите не препоръчват да се самозаблуждавате.
Състав на безалкохолната бира
Безалкохолната напитка, която е толкова обичана от много активни хора, които не искат да се напият, съдържа:
● хмел и малц;
● дрожди;
● дестилирана вода;
● микродоза етилов алкохол;
● малтозен сироп;
● някои витамини и минерали;
● хранителни добавки, овкусители, оцветители.
Такава бира има една интересна особеност: колкото по-дълго се съхранява, толкова по-малко безалкохолна става. В най-буквалния смисъл, защото етиловият алкохол от време на време става по-силен под действието на дрожди.
Какво се случва с тялото ни, когато пием безалкохолната бира?
Има ли пристрастяване към безалкохолната бира?
Всичко зависи от първоначалните характеристики на човешкото тяло. Някои хора са особено предразположени към алкохолна зависимост и тя може да се развие дори от безалкохолна бира. Отначало човек свиква с „нулата“, но все пак е бира, макар и безалкохолна, което означава, че табуто вече е премахнато. След това той започва да редува такава напитка с обичайния си аналог и в крайна сметка напълно преминава към последния. Това несъмнено е първата, но сигурна стъпка към традиционния алкохолизъм с твърд алкохол.
Особено податливи на развитието на този тип алкохолизъм са хората, които отдавна са се ограничили в употребата на алкохолни напитки, например таксиметрови шофьори, шофьори на камиони.